'Teröre lanet' dünyanın dört bir yanına yayıldı

'Teröre lanet' dünyanın dört bir yanına yayıldı.22966
  • Giriş : 25.11.2007 / 20:31:00

Londra'da yaşayan 5 bini aşkın Türk, kent merkezinde üç saat süren bir yürüyüş gerçekleştirerek, İngiliz Hükümeti'ne "PKK'yı ve terörü durdurun" çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belgravia Meydanı adı verilen bölgede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği binası önünde toplanan Türkler, şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yürüyüşe geçti.

"Türkler Teröre Karşı Platformu" ve Türk Dernekleri Federasyonu organizasyonunda düzenlenen gösterinin başlamasından önce bölgede bildiri dağıtan 30'a yakın terör örgütü yandaşı, polis tarafından gözaltına alındı. Türk bayrakları ile "Hepimiz Mehmetiz, PKK'ya yeteriz", "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" yazılı pankartlar taşıyan kalabalık, Hyde Park Meydanı, Picadilly Caddesi boyunca yürüyerek Picadilly Meydanı'na ulaştı.

Bu sırada, çevrede biriken kalabalık ve trafikte kalan araç sürücülerine, PKK terörünü ve Türkiye'ye verdiği büyük zararı anlatan bildiriler dağıtıldı. 10. Yıl Marşı ve Mehter marşlarının çalındığı yürüyüş boyunca kalabalık, zaman zaman tekbir getirdi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, yolun kıyısında kalabalığa karışıp kışkırtıcılık yapmaya çalışan bazı terör örgütü yandaşlarını gözaltına aldı. Bir ara kalabalığın arasına da terör örgütü yandaşlarının sızdığı kuşkusu kısa süreli bir arbede yaşanmasına yol açtı. Arbedede bir gazeteci başından hafif biçimde yaralandı ve fotoğraf makinası hasar gördü.

Kalabalık daha sonra Trafalgar Meydanı üzerinden İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın konutunun bulunduğu Downing Sokağı'na yürüdü. Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Şener Sağlam ve 4 kişiden oluşan bir heyet, İngiltere'de yaşayan Türkler adına hazırlanan ve terörün durdurulması talebini içeren bir bildiriyi Downing Sokağı 10 numaradaki Başbakanlık Konutu'na teslim etti.

Bildiride, terörün her türlüsü lanetlenirken, terör örgütünün kanlı saldırıları sonucu Türk Ordusu'nun, Kuzey Irak'a operasyon yapma noktasına geldiğine dikkat çekildi. Terörizmin ırkı, dini, dili ve toprağı bulunmadığına dikkat çekilen bildiride, bütün dünya milletlerinin bu ortak düşmana karşı birleşmesi gerektiği vurgulandı. Downing Sokağı'nın önünde toplanan ve sayıları 5 bini bulan Türk daha sonra sessizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious