Terörist başı Abdullah Öcalan'ın yeni gözdesi kim?

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın yeni gözdesi kim?.9148
  • Giriş : 14.10.2007 / 17:21:00

Öcalan'ın talimatı ile kurulan ve yönetimi oluşturulan DTP'de; Öcalan'ın yeni gözdesi kim?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP olağanüstü kongresini neden Ankara'da değil de Diyarbakır'da yapıyor? Kongrede genel başkan değişecek mi?

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın talimatı ile kurulan ve kadrosu yine onun verdiği isimlerle oluşturulan DTP’de, söylemleri ile en çok dikkat çeken ve tartışmalar yaratan Demirtaş kardeşler Öcalan’ın yeni gözdeleri.

35 yaşında olan Nurettin Demirtaş, partide örgütten sorumlu eş başkan yardımcılığı yaparken 34 yaşındaki kardeşi Av.Selahattin Demirtaş ise TBMM’de milletvekili ve partinin grup başkan vekili.

DEMİRTAŞLAR KİMDİR?

Sık sık terörist başı Abdullah Öcalan’ın devlet tarafından dinlenmesi ve yapılacak barış projesinin dışında tutulmamasını isteyen ayrıca dağdaki PKK’lı teröristlere “Kardeşlerimiz”, ‘ 10 evladımızın üstüne binlerce kişi gönderiliyor, bu mu delikanlılık-kahramanlık?’ diyen Nurettin Demirtaş ve Selahattin Demirtaş kardeşler, geçmişte terör örgütü üyesi olmaktan ve terör örgütünü övmekten dolayı hapis cezaları almışlar.

TDKB (Türkiye Devrimci Komünistler Birliği) üyesi olmaktan Ankara Devlet Güvenlik mahkemesi tarafından 1998 yılında 3 yıl 9 ay ceza alan Nurettin Demirtaş, PKK ‘nın gençlik kolları başkanı olma suçundan dolayı İzmir devlet Güvenlik mahkemesi tarafından 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış.

Nurettin Demirtaş 10 yıl yattıktan sonra cezaevinden çıktıktan sonra DTP’de aktif görev aldı.

Nurettin Demirtaş, Ahmet Türk’ün genel başkanlıktan bağımsız milletvekili adayı olmak için istifa etmesinin ardından da partinin eş başkanlığa getirildi.

Milletvekili Selahattin Demirtaş ise TBMM’ne girmeden önce 3 dönem İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube başkanlığı yapmış ve Roj TV’de terör örgütü PKK’yı övmesinden dolayı 2,5 ceza almış.

KONGRE VE GENELBAŞKAN SEÇİMİ

DTP’ nin devamı olduğu diğer partiler, daha önceleri kongrelerini hep olaylı bir şekilde Ankara’da yaparken , DTP’ nin ekim ayında yapacağı olağanüstü kongreyi Diyarbakır’da yapması dikkat çekici.

Genel başkanın da seçileceği olağanüstü bu kongrenin Diyarbakır’da yapılması siyasi çevrelerce ‘ anlamlı mesaj’ olarak yorumlanıyor.

Öte yandan kongrede Genel Başkan Ahmet Türk’ün yerine milletvekili Selahattin Demirtaş’ın Genel Başkanlık görevine getirileceği ileri sürülmekte.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious