Terörist başı için yine 'sayın' ifadesi

Terörist başı için yine 'sayın' ifadesi.23312
  • Giriş : 13.02.2008 / 16:56:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şanlıurfa'da yapılacak etkinliklerle ilgili basın toplantısına katılan DTP'li milletvekillerinin bulunduğu açıklamada teröristbaşı APO için 'sayın' ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa Kültür ve Sanat Merkezi'nde DTP Grup Başkan Vekili ve Van Milletvekili Fatma Kurtulan ile Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına katılan kadınlar adına konuşan Demokratik Özgür Kadın Hareketi adına Nesrin Deniz, kadınların dünya nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen hayatın hiçbir alanında hak ettiği temsili bulamadığını söyledi.

Açıklamasında 'Sayın öcalan' ifadesini kullanan Deniz sözlerine şöyle devam etti: "Bu 8 Mart'ı Kürt sorununda çözümsüzlük dayatan politikaların aşılması, 'Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlık koşullarının düzeltilmesi ve özgürlüğün sağlanması, demokratik özerkliğin örülmesine vesile yapan bir mücadeleyle karşılıyoruz."

Başta kadınları olmak üzere 1 Mart tarihinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenleyecekleri mitinge davet eden Deniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün startını burada verdiklerini söyledi.

Ayrıca Nesrin Deniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Mersin, İstanbul, Van, Şırnak, Adana, Tunceli, Elazığ, İzmir ve Hakkari'de miting, panel, sergi, seminer gibi etkinliklerin düzenleneceğini ifade etti.

Bu arada basın açıklaması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, "Kadının ezilmişliğini tartışıyor olmamız bile çok önemli bir sorun. Şu an dünyanın her yerinde olduğu gibi biz kadınlar ikinci sınıfız. Ana dil yasağı vesaire hepsini bir araya getirdiğimizde kadın olmanın zorlukları var." dedi.

Kurtulan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kadın olmak ile ilgili sorulan sorulara ise "Meclis'te kadın olarak ayrı bir zorluk var. Kürt kadını olarak ayrı zorlukları var, orda olmanın ayrı zorunlulukları var. Kürt kadını olarak her yerde sıkıntılarımız olduğumuz gibi, Meclis çatısı altında da özgür olarak sıkıntılarımız var. Sonuçta bize oy verenlerin yarısından fazlası da kadınlardır. Dolayısıyla, onların iradesinin temsiliyiz orada" diye yanıt verdi.

Başörtüsü ile ilgili düşüncelerini parti olarak sunduklarını kaydeden Kurtalan, "Partimiz bu konuda açıklamalarını yaptı. Hepiniz de biliyorsunuz. Daha sonra partimizin bundan sonraki süreçle ilgili yetkili organları bir araya gelecek ve düşüncelerini açıklayacaklardır. 8 Mart çok görkemli kutlanacaktır. Startını bugün burada kadınlar verdi. Çok önemlidir. Sizin de bunu işlemeniz ve kamuoyuna duyurmanız talebimizdir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious