Terörist başı Öcalan'a disiplin cezası

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

İmralı Disiplin Kurulu'nun terörist başı Abdullah Öcalan hakkında başlattığı soruşturma, disiplin cezası ile sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İmralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu'nun, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a "Üzerlerine gelirlerse kendilerini savunma meşruiyeti ortaya çıkar" sözlerinden dolayı disiplin cezası verdiği öğrenildi.

İmralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu tarafından vekil-müvekkil görüşmeleri gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturmanın hücre cezası ile sonuçlandığı belirtildi. Öcalan'ın karara karşı İnfaz Hakimliği'ne 3 sayfalık itiraz başvurusunda bulunduğu, ancak henüz kendisine cevap verilmediği ifade edildi.

Avukatların Bursa Cumhuriyet Savcılığı'ndan soruşturmaya esas teşkil eden hukuki bilgilendirme talebinde bulunduğu, ancak sözkonusu talebe "yazılı olarak bilgi verebileceği" belirtilerek avukatların hukuki evraklara ulaşma isteminin yerine getirilmediği vurgulandı. Disiplin cezası kararının İnfaz Hakimliği'ne gittiği kaydedilen açıklamada, "Hakimliğin cezayı büyük bir olasılıklı onaylayacağını düşünüyoruz" denildi.

Öcalan'ın avukatları, belgelerin henüz ellerine ulaşmadığı için hukuki girişimde bulunamadıklarını belirterek, "Ciddi bir hukuksuzluk durumu ile karşı karşıyayız. Vekil-müvekkil görüşmelerini izleme ve inceleme yetkisi olmadığı için buna dayanarak ceza verme yetkisi olmayan disiplin kurulunun vekil-müvekkil ilişkilerine dayanarak ceza vermesi tutarsızlıktır. Müvekilimize verilen disiplin cezası beyaz işkence yöntemidir" dediler.

Öcalan hakkında ifade ettiği düşüncelerinden dolayı 2005 ve 2006 yıllarında da benzer şekilde disiplin cezası verilmiş, cezalar hücre cezası olarak infaz edilmişti. İlk hücre cezası 1-21 Ocak 2006, ikinci hücre cezası 18 Ağustos-7 Eylül 2006 tarihlerinde 20'şer günlük cezalar olarak hayata geçirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious