Terörist El Kaide'nin Türk Bölüğü

Terörist El Kaide'nin Türk Bölüğü.13498
  • Giriş : 28.06.2009 / 16:56:00

Amerikan Los Angeles Times gazetesi, terör örgütü El Kaide’nin 1000-2000 Türk militandan oluşan bir bölük kurduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times, son dönemde yakalanan El Kaide ve Taliban militanlarının ifadesine dayanarak terör örgütü El kaide içindeki Türk militan sayısının son dönemde yükselişe geçtiğini ve neredeyse Arap militanların sayısına ulaştığını yazdı. Sebastian Rotella tarafından kaleme alınan yazıda El Kaide'nin Türk teröristler sayesinde değişime uğradığı belirtilerek, “Örgüt daha önce çok az katılım olan Türkiye'den şimdi yoğun bir şekilde militan alıyor” deniyor. Haberin devamında geçen ay video kaydı yayınlayan El Kaide liderlerinden Mustafa Ebu Yezid'in “Türkiye'deki Müslümanları kardeşimiz olarak kabul ediyoruz” dediği hatırlatılarak şöyle denildi: “Son dönemde Türk intihar bombacılarının Amerikalılara karşı saldırılar düzenlediğini söyledi. 1990'lı yıllarda Bosna ve Çeçenistan için savaşan cihadçı Türkler artık Pakistan ve Afganistan'da daha fazla görev alıyor. Bu kişiler Arapça ve Peştu dillerini bilmediği için El Kaide, Türkçe propaganda sitelerine ağırlık vermiş durumda. Terör örgütüne Türkiye'nin yanı sıra Türkiye Cumhuriyetleri'nden de büyük katılım var.”

İsim vermeden konuşan Avrupalı bir antiterör uzmanı ise “Pakistan'da son yıllarda aşırı sayıda Türklerin terör eğitimi aldığından haberdarız. Çok fazla Türkçe propaganda ile karşılaşıyoruz.” yorumunda bulundu. Uzman, Almanya'daki 3 milyon Müslüman Türk'ün (Uzmanlar burada yaşayan Türkleri uyuyan dev olarak tanımlıyor) radikalleşmesi durumunda ortaya çok daha büyük bir tehlike çıkabileceğini vurgulayarak, şöyle diyor: “Fransa'da yakalanan Tunus asıllı Walid Othmani'nin verdiği bilgilere göre Afganistan-Pakistan bölgesinde ve Özbekistan'daki terör kamplarında konuşlu Türkler'in sayısı 1000-2000 düzeyinde... Türkler'in başındaki komutanları da Türk.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*