Terörist elebaşı, kendi tetikçisini öldürttü iddiası

Terörist elebaşı, kendi tetikçisini öldürttü iddiası.10968
  • Giriş : 02.03.2008 / 01:27:00
  • Güncelleme : 02.03.2008 / 01:28:04

PKK elebaşı Fehman Hüseyin'in tetikçi olarak kullandığı Mehmet Taş'ı öldürttüğü iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sınır ötesi kara ve hava harekatıyla ağır darbe yiyen terör örgütündeki iç çalkantı durulmuyor. Örgütün “silahlı kanat sorumlusu” Suriye uyruklu Fehman Hüseyin, liderlik çekişmesine girdiği Murat Karayılan'a karşı örgüt içi cinayetlerine devam ederken, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayetinden bir süre tutuklu kalan Mehmet Taş'ın şüpheli ölümü İsveç makamlarını harekete geçirdi.

TETİKÇİYİ SUSTURDU MU?

Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre, terör örgütünün elebaşlarından Suriye uyruklu “Dr. Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin, Ağustos 2006 yılında öldürttüğü “Sarı İbrahim” kod adlı Ramazan Toptaş'ın infazında görev alan “Azat Batman” (18) kod adlı korumasını “Bahoz Van” kod adlı korumasına öldürttü. Murat Karayılan'ı zehirleme girişiminde bulunan ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından paniğe kapılan Fehman Hüseyin'in, Ramazan Toptaş cinayetini gerçekleştiren “Azat Batman”ı konuşmasından endişe ettiği için öldürttüğü belirtildi.

HALEFİ TOPTAŞ'I ÖLDÜRTMÜŞTÜ

Örgütün elebaşılarından Cemil Bayık ve Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ve Murat Karayılan arasındaki liderlik çekişmesinde Karayılan'ın yanında yer almış, onların da desteğiyle Hüseyin'i tasfiye ederek yerine atanmak üzere Ramazan Toptaş, Kuzey Irak'a çağrılmıştı. Fehman Hüseyin, kendi yerine atanacağını haber aldığı Toptaş'ı o zaman 16 yaşında olan “Azat Batman”a öldürtmüştü.

OLOF PALME CİNAYETİ ZANLISI

Bu arada, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayetiyle ilgili bir süre tutuklu kalan, terör örgütünün Malmö kentinde finansal faaliyetlerini yürüten Mehmet Taş, 11 Şubat 2008 tarihinde ölü bulundu. Örgütün yayın organları Taş'ın ölümünü “geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı” diye duyururken, İsveç adli makamları “doğal yollardan ölmediğine” dair şüpheler elde ederek, soruşturma başlattı.

CİNAYET ŞÜPHESİ VAR

Geçen ay Murat Karayılan'ın talimatıyla görevden alınan Mehmet Taş'ın da örgüt içi cinayete kurban gitme olasılığı üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde terör örgütünün yayın organı Roj TV, sözde “Kürt Kızılayı” ve sözde “Kürt İşadamları Birliği”ne yönelik adli ve mali operasyonların örgütü zora soktuğunu belirten yetkililer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonları ile Avrupa ülkelerindeki denetimlerin, örgütten kaçış ve örgüt içi hesaplaşmaları hızlandıracağını kaydettiler.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious