Terörist Karayılan' TV'de

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokrat Partisi(IKDP) lideri Mesut Barzani, PKK'nın silahlı kanadının sorumlusu Murat Karayılan'ı ekrana çıkartıp propaganda yaptırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü PKK'nın Koma Komalen Kürdistan'ın (KKK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Barzani'ye ait Kürdistan TV'de Kandil Dağı'nda yapıldığı sanılan röportajla 1 saat süreyle ekrana getirildi. Silahsız olarak 'Kürdistan TV'nin ekranına çıkartılan Karayılan, eylemleri durdurduklarını bu sürecin kalıcı barışa dönüşmesi için, bölge ve uluslararası güçlere de, sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi gerektiğini öne sürdü.

Karayılan, sorunun asıl çözüm yerinin Türkiye, muhatabın da Türk devleti olduğunu, ancak sorunun küresel boyutu nedeniyle, bölge ve uluslararası güçlerin de çözümde ciddi etkilerinin olacağını iddia ederken Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Mesut Barzani başta olmak üzere, ABD ve Avrupa Birliği'nin, önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Karayılan, ABD yönetiminin, Kürtler'in yaşadığı tüm ülkeleri esas alan bir proje oluşturması gerektiğini iddia ederken, ABD'nin PKK terörü ile mücadele için atadığı emekli General Joseph Raltson'un "sorunun muhatabı olarak" kendileri ile de görüşmesini isterken, Türkiye'nin atadığı emekli General Edip Başer'in askeri bir rejimin sözcüsü gibi açıklamalarda bulunduğunu savundu. Karayılan Başer'in bu açıklamalarının sorunu çözmeyeceğini de iddia etti.

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri ile İran'ın ortaklaşa düzenlediği geniş çaplı operasyonda, İran güçleri terörist Karayılan'ın bulunduğu Kandil Dağı'nı bombalamıştı. İran'ın Kandil Dağı'nı hedef alan operasyonlarında yaralanan Murat Karayılan, Mesut Barzani liderliğindeki IKDP güçlerine bağlı bir hastanede tedavi altına alınmıştı. Türkiye, 17 Temmuz'da ABD ve Irak nezdinde, 'Artık Türk kamuoyunun yakından hissedeceği bir şey yapınız' mesajını verdikten bir süre sonra, Ankara'ya Karayılan'ın yaralandığı ve tedavi gördüğü bilgisi gelmiş, bu duyumlar üzerine harekete geçen Türk güvenlik birimleri, Karayılan'ın Türkiye'ye verilmesi için Barzani, Irak yönetimi ve ABD Kuvvetleri yetkilileri ile temasa geçmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious