Terörist mahkumların koşulları değişiyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Brüksel Temyiz Mahkemesi, hapishanede bulunan terör örgütü DHKP-C üyesi mahkumların tutukluluk koşullarının değiştirilmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika adaleti tarafından ağır hapis cezalarına çarptırılan terör örgütü DHKP-C üyeleri, bulundukları hapishanelerin koşullarından yakınarak, işkence gördüklerini iddia ediyor ve adli yollarla bu koşulların değişmesini istiyordu.

Sanıkları Belçika'da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubatta bu kişilere çeşitli hapis cezaları vermiş, Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasımda bu cezaları, bazılarını da artırarak teyit etmişti.

Terör örgütü üyelerinden Musa Asoğlu, Kaya Saz, Şükriye Akar Özordulu ve Bahar Kimyongür cezaevinde bulunurken, Fehriye Erdal, Dursun Karataş ve Zerrin Sarı firarda sayılıyor.

Gent kararına kadar Belçikalı olduğu ve bu ülkede ikameti bulunduğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanan, karar günü tutuklanan örgüt sözcüsü Kimyongür, Gent hapishanesinde, diğerleri Bruges hapishanesinde bulunuyor.

Bruges hapishanesindeki Kaya Saz, Musa Asoğlu ve Şükriye Akar Özordulu'nun avukatları, müvekkillerinin 9 aydır tecrit edilmesine karşı adli girişimlerde bulunurken, bu kişilerin hücrelerinde "sürekli izleme" halinde bulundurulduğu, bu çerçevede hücre ışıklarının 24 saat açık bırakıldığı bildiriliyordu.

Avukatlar, mahkumların geceleri uyuyamadıklarından yakınırken, hapishane yönetimi, Belçika adaleti tarafından "çok tehlikeli terör örgütü üyeleri" olarak nitelendirilen bu kişilerin firar olasılığını göz önünde bulundurduğunu ve özel önlemleri sürdürdüğünü belirtiyordu.

Hapishane yönetimi, bu şahısların hücre ışıklarının sürekli yanık kaldığını, ziyaretlerin kısıtlandığını ve yakın kontrol altında gerçekleştiğini ifade ediyor.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, söz konusu mahkumların hücrelerinin ışıklarının geceleri kapatılmasını, bu kişilerin aramalarda çırılçıplak bırakılmamalarını, ziyaretçi kabul etmelerine izin verilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, bu kararın uygulanmaması halinde Belçika devletinin her gün 250 Euro tazminat ödeyeceğini bildirdi.

Mahkumlar, hapishane koşullarının değiştirilmesi için daha önce 5 ayrı mahkeme kararı aldırmıştı ancak bu kararlarda, hapishane yönetimini uygulamaya mecbur edecek etken bulunmuyordu. Yönetim kararları uygulamıyordu.

Sanık avukatları, Brüksel Temyiz Mahkemesi'nin belirlediği 250 Euro'luk cezai önlemin, karara yaptırım gücü verdiğini belirtiyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious