Teröristbaşı, Sezer'e mektup yazdı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan, Kürt sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'a 8 ve 11 sayfalık birer mektup yazıp cezaevi idaresine teslim etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abdullah Öcalan avukatları ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Meclis Başkanı Bülent Arınç'a 8 ve 11 sayfalık birer mektup yazdığını belirterek "Mektuplarımı cezaevi idaresine verdim. Umarım iletilir. Cevap verirler mi vermezler mi bir şey diyemem." dedi.

Örgüte yakınlığıyla bilinen 'www.firatnews.com' adresli internet sitesinin haberinde Cumhurbaşkanı'na yazdığı mektupdan da bahseden Öcalan, "Özetle Amasya Tamimi'nin günümüzde güncelleşmesine ilişkindi. Meclis Başkanı'na yazdığım mektupta ise 1919'da Meclis-i Mebusan'da kabul edilen Misak-ı Milli'nin bugüne uyarlanması konusuna değindim. O dönem Cumhuriyet'in kuruluşu için yapılan hamlenin bugün demokrasinin kurulması için yapılmasına ihtiyaç var. Hatta buna Misak-ı Demokrasi de diyebiliriz. Kaboğlu'nun 1921 Anayasası'na ilişkin bir değerlendirmesi vardı. Buradaki değerlendirmeleri önemli buluyorum. 1921 Anayasası o dönemin ilerici bir anayasası olup Cumhuriyeti kuran anayasadır. Biz bu anayasanın bugün tekrar uygulanmasını istiyoruz. O dönem için geçerli olup da bugün geri sayılabilecek yönleri hariç. Daha sonra çıkarılan 1924 anayasası Cumhuriyeti kuran anayasa değildir. Bu anayasa ile 1921 anayasasının olumlu yönleri ortadan kaldırılmıştır. Bu mektuplarda Kürt sorununa ilişkin görüşlerimi de açıkladım. Geçmişte Özal zamanında başlayan diyalog ve ateşkes süreçlerini anlattım." diye konuştu.

Hükümetin kalıcı çözüm için irade göstermesi gerektiğini ifade eden Öcalan, Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak İspanya'daki gibi Meclis'ten yetki almasını önerdi.

PKK'nın halen kontrol edilebilir durumda olduğunu anlatan bebek katili Öcalan, Başbakan'ın harekete geçip yeşil ışık yakması halinde kendisinin burada elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacağını kaydetti.

Çatışmalı sürecin uzun sürmesi ve derinleşmesi halinde terör örgütü PKK'nın başka güçlerin kontrolü altına girebileceğine dikkat çeken terörist başı Öcalan, "Eğer bu mektuplarıma bir yanıt verilmezse bir çözüm olmazsa ne olur? Genel bir imha dayatılırsa, açıkça söyleyeyim, gerilla kendini savunur, bütün tedbirlerini alır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious