Teröristbaşı sorusuna sert yanıt

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

AB Komisyonu, "terör eylemlerinin hiçbir şekilde meşru gösterilemeyeceğini" belirterek, PKK’nın AB terör örgütleri listesinde yer aldığını hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Parlamentosunun Sol Federal Grup üyesi Alman parlamenter Feleknas Uca’nın yazılı bir soru önergesini yanıtlayan AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından ileri sürülen zehirlenme iddiasının Türk Adalet Bakanlığı tarafından incelendiğini hatırlatarak, bunun için görevlendirilen 3 uzmandan oluşan sağlık ekibinin tıbbi değerlendirmesini yakından izlediklerini kaydetti.

Katılım Ortaklığı Belgesine göre tutuklular için bağımsız izleme mekanizması oluşturulmasının kısa vadeli öncelikler arasında bulunduğunu belirten Rehn, Türkiye’nin 14 Eylül 2005 tarihinde imzaladığı Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Ek Protokolünü iç hukukuna uyumlu hale getirmesiyle askeri ve sivil cezaevlerinin bu bağımsız mekanizma tarafından denetlenebileceğini anlattı.

Terör örgütü ve yandaşlarının Avrupa Parlamentosundaki tüm etkinliklere katılmasına destek vermesiyle dikkati çeken Uca’nın soru önergesinde, terör örgütü başı Öcalan’ın avukatları tarafından ortaya atılan zehirlenme iddiası anımsatılarak, "AB Komisyonunun İmralı’ya bağımsız doktorlar heyeti göndermeyi düşünüp düşünmediği" sorulmuştu.

Rehn, yanıtında, "Tüm terör eylemleri ağır cezalandırmayı gerektirir ve hiçbir şekilde meşru gösterilemez. PKK AB’nin terör örgütleri listesindedir" derken, Türkiye’nin 2004 yılında uygulamaya soktuğu işkenceye sıfır tolerans politikasıyla işkence ve kötü muamele iddialarının azaldığına da dikkati çekti.

Yanıtta, Türkiye’nin güneydoğusundaki sosyal ve ekonomik durumun daha iyi bir hale getirilmesi ihtiyacına da değinilirken, bunun "tüm Türk vatandaşları" için yararlı olacağı mesajı yansıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious