Teröristbaşının sözü kanıt sayıldı!

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Avrupa Adalet Divanı, ’PKK lideri sıfatıyla Öcalan’ın ifadesini kanıt kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, Kuzey Irak’taki PKK varlığını sona erdirmek için Washington yönetimi ve Bağdat’a baskıyı artırırken, Avrupa’dan kötü haber geldi. İmralı’da cezaevinde olmasına rağmen PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan, AB’deki “en üst mahkeme” olan Avrupa Adalet Divanı’ndaki davanın seyrini değiştirdi.

PKK adına “PKK şefi” sıfatıyla Osman Öcalan ve Kürdistan Ulusal Kongresi adına da Şerif Vanlı Avrupa Adalet Divanı’na, PKK’nın AB terör listesinden çıkması için başvurmuştu. Adalet Divanı, başvuruya ilişkin aldığı 15 Şubat 2005’te verdiği kararda, o dönemde KADEK ismini kullanan örgütün “artık PKK olarak anılmadığını varolmayan bir örgüt adına başvuru yapamayacağını” vurgulanarak, başvuruyu “kabul edilemez” ilan etmişti.

ÖCALAN DEVREDE

PKK ve Avrupa’daki Kürt Ulusal Kongresi bu karara itiraz etti. Bizzat devreye giren Abdullah Öcalan, İmralı’da avukatı Mark Muller’e “karara itiraz etme talimatı” verdi. Muller de Avrupa Adalet Divanı’nın temyiz duruşmalarında ifade verdi. Muller ifadesinde, Abdullah Öcalan’dan aldığı talimat doğrultusunda, “Adalet Divanı’na PKK adına başvuruda bulunan Osman Öcalan’ın, bu başvuruya ilişkin dilekçeyi imzaladığında, hem PKK’nın, hem de KADEK’in üst düzey yöneticisi olduğuna” ilişkin tanıklık etti. Adalet Divanı da bu tanıklığı gerekçe olarak göstererek, PKK adına Osman Öcalan’ın başvurusunun “kabul edilebilir” bulunduğunu dün resmen açıkladı. Kararında, PKK’nın “adı değişse bile, yaşamaya devam eden örgüt, liderinin de Abdullah Öcalan olduğu” ifade edildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kararın anlamı şu; PKK ve Kongra-Gel 2002’de AB tarafından ’terör örgütleri listesine’ dahil edilmişti. PKK, bundan böyle AB “terör listesinden çıkabilmek” için adli itiraz yolunu kullanabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious