Teröristin elinde Amerikan silahı var

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Lübnan ziyaretinde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, ABD'nin teröre karşı mücadele konusunda verdiği sözleri yerine getirmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan hatırası
Erdoğan, Sur kenti yakınlarındaki Türk birliğini ziyaret etti. Oba helikopteri ile bölgeye gelen Erdoğan 1 saat süren ziyaretinin ardından birlikte görevlerini yapan subay ve askerlerle toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan yine tören mangası tarafından uğurlandı.

Başbakan Tayip Erdoğan, Lübnan yolunda geziye katılan gazetecilere, Irak'taki son gelişmeler, Saddam'ın idamı, PKK terör örgütü ve Lübnan konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda özel temsilci atamasına rağmen, Kuzey Irak'ta bölücü terör örgütüne karşı harekete geçmeyen ABD'den yakındı. "Artık somut sonuç bekliyoruz" diyen Erdoğan, "Bunlar oyalama taktiği mi" diye sordu.

GELİŞMELER ÜZÜCÜ

Irak'taki son gelişmeleri ve bu bağlamda terör örgütüne karşı mücadeleyi değerlendiren Başbakan Erdoğan özetle şunları söyledi: "AB sürecinin oluşmuş bir takvimi var. Bir yere oturmuş durumda. Bu süreç işliyor. Ne yazık ki Irak'ta gelişmeler böyle değil. Sınır komşumuzda bizi üzen, rahatsız eden gelişmeler var. Terör örgütünün Kuzey Irak'ta faaliyetleri, bize yönelik tehditleri var.

Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin sağlanması, Kerkük'ün özel statünün korunması bizim açımızdan önemli. Irak'ta demokratik sürece yönelik beklentiler var ama olmadı. seçim oldu ve Maliki Hükümeti ortayla çıktı. Biz de destekliyoruz.

OYALAMA TAKTİĞİ Mİ?

Asıl rahatsızlık duyduğumuz konu ABD özel temsilcisi atadı, ancak olumlu gelişme yok. Terör örgütüyle mücadelede ABD ve Irak'la ortak adım atabilirdik. Olmadı. Bize söylenen para kaynaklarını kurutacağız. Sıkıntılı başka bölgeler var, buraya ağırlık veremiyoruz. Bu bir oyalama taktiği mi? Biz artık somut netice istiyoruz.

ABD MENŞELİ SİLAHLAR VAR

Kamplar belli, terör örgütü burada örgütlenme çalışmaları yapılıyor. Kapattık dedikleri halde birçok ofisin kapatılmadığını gördük. Türkiye'ye teröristler giriyor. Ellerinde ABD menşeli silahlar ve bombaları var. Türkiye'de yakalananlarda bunları gördük. Biz bunları ABD'li yetkililere de açık açık ifade ettik. ABD Başkanı Bush'la Riga'da döndükten sonra telefonla da konuştum. Eğer stratejik ortak isek bizi rahatsız eden terör örgütlerine karşı müşterek çalışma yapalım dedik. Diyorlar ki çalışırız, bize hak veriyorlar, eğer biz haklıysak gereğini yapmalıyız.

IRAK İÇİN ÜÇLÜ ÇÖZÜM

Gerek İran gerekse Suriye Irak'taki çözüme yönelik adımlar atabilir. Koalisyon güçlerinin çözüme ulaşamadığı görüldü. Müşterek adım atabilir miyiz? İran da, Suriye de üçlü görüşme boyutuna girebileceklerini söylediler. 'İran-Türkiye-ABD', 'Suriye-Türkiye-ABD'. Burada, ABD'nin vereceği karar önemli. ABD ile yaptığımız görüşmelerde, onların da diplomatik yollarla çözüm istediği kanaatine verdık.

KERKÜK'TE SEYİRCİ KALMAYIZ

Kerkük'le ilgili endişelerimiz var, demografik yapıyla ilgili oyunlar bizi rahtsız ediyor. Oynanıyor. Terör örgütü bizi rahatsız ediyor. Tribünde seyirci kalamayız.”

LÜBNAN'DA DENGELERİ GÖZETİYORUZ

Türkiye'nin bölgede olduğu gibi Lübnan'da da farklı boyutu var. Bölge ülkeleri mezhep ve etnik sorunlar yaşıyor. Türkiye'nin hiçbiriyle sorunu yok. Şii, Sünni, Kürt, Arap hepsiyle görüşüyoruz. Düşmanlık gibi sorunumuz yok. Lübnan Ortadoğu turunun devamı. Sinyora ile çok sık telefon konuşması yaptık.

Lübnan'da bütün taraflarla görüşüyoruz ve bir dengeyi korumaya çalışıyoruz. Mesela, Hizbullah'ı karşımıza aldığımızda her şey altüst olur.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar'a askeri Lübnan'dan çek diye ricada bulunmuştuk. Bunun üzerine Esad, "çalışacağız, eğer çe-kersek sizlerin ricasıyla yapacağım bunu" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer Suriye'yi ziyaret etti, bir hafta sonra da Lübnan'dan 30 bin askeri çekti. Aramızda böyle hukuk oluştu. Hatay sorunu bitti. Suriye tarafında mayın kalmadı.

Lübnan'la olan münasebetimizin boyutları değişti. Telekom'un yüzde 55'ini Oger'in alması anlamlı.

Doğumu danışmanın eşi gerçekleştirdi

Kızı Esra'nın yeni dünyaya gelen oğlu Ahmet Akif'le ilgili soruları da cevaplandıran Erdoğan, "Dayılığa amcalığa alıştık ama yakında da dedeliğe alışacağız. Dedelik bir yerde yaşlılık alameti, alışacağız artık" diye konuştu. Bu arada Esra Albayrak'ın doğumu Erdoğan'ın Başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu'nun doktor olan eşi tarafından gerçekleştirildiği öğrenildi.

Irak'ta ölenlerin hepsi Müslüman

İdamın şekli ve zamanlaması yanlış. Kutsal günde idam görüntülerin televizyonlara verilmesi, o sırada söylenenler bunların hepsi tahrike yönelik. Zaten bölgede mezhep çatışmaları var. 650 bin insan ölmüş. Ölen sonunda Müslüman. Koalisyon güçlerinden kaç kişi öldü. 5 bini bile bulmaz. İran-Irak savaşında 1 milyon 200 bin insan öldü. Aynı tuzağa niye düşüyoruz.

Ortadoğu küresel barışın anahtarı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu barışını küresel barışın anahtarı olarak gördüklerini belirterek, "Yerel, bölgesel ve küresel bütün aktörleri Ortadoğu barışı için yapıcı katkıda bulunmaya özellikle davet ediyoruz" dedi. Geçtiğimiz yaz yaşanan İsrail-Lübnan savaşının bir an önce sona erdirilmesi konusunda ciddi gayretleri bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, şimdi de Lübnan'da huzur ve istikrarın tesisi ve siyasi birliğin korunması için üzerlerine düşeni yapmaya gayret ettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, ziyaret kapsamında Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahoud, Başbakan Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri, Gelecek Hareketi lideri Saad Hariri ve Meclis Hizbullah Grubu Başkanı ile ayrı ayrı görüşme imkanı bulacağını, bu ülkedeki siyasi tıkanıklığın aşılması için nelerin yapılabileceğini etraflıca görüşeceklerini ifade etti.

Türk askeri örnek bölük seçildi

Erdoğan, "Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki, bölüğümüz aynı zamanda UNIFIL yetkililerinin yaptığı denetlemede, örnek bölük seçilmiştir" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün olduğu gibi, bugün de Mehmetçiğimizin başarılarıyla övünüyoruz, iftihar ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, sadece vatan savunmasında değil, milletimizin menfaatleri doğrultusunda bölge ve dünya barışının korunmasına çok önemli katkılar yaptığı bir vaka. Bundan sonra da bu katkılarını yapmaya devam edecektir.” Erdoğan, kriz sırasında, kardeş Lübnan halkının yaralarını sarmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini kaydederek, Lübnan'a 70 kalıcı prefabrike okul ve sağlık merkezi kazandırmak için de çalışmaların sürdüğünü, şu ana kadar 18 okulu ülkeye götürdüklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious