Teröristler Akmerkez'i bombalamak için keşif yapmış

Teröristler Akmerkez'i bombalamak için keşif yapmış.11305
  • Giriş : 01.11.2007 / 15:38:00
  • Güncelleme : 01.11.2007 / 15:58:27

Akmerkez'in PKK'nın açık hedefi haline geldiği ve örgütün burayı bombalamak için keşif yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etiler'de bulunan Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Akmerkez PKK'nın açık hedefi haline geldiği ve örgütün burayı bombalamak için keşif çalışmaları yaptığı Kiler bombacılarının yargılandığı davada ortaya çıktı.

Etiler Akmerkez'in PKK'nın açık hedefi haline geldiği Kiler bombacılarının yargılandığı davada ortaya çıktı. 12 Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan PKK bombacıları arasında bulunan Hatice Bozkurt'un Etiler Akmerkez'de keşif çalışmaları yaptığını, yakalanmaması halinde Akmerkez'de bombalı eylem düzenleyeceği belirtildi.

Mahkemesi'nde görülen duruşmada Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç, mütalaasını açıklayarak sanıklardan Mülkiye Doğan'ın ağırlaştırılmış müebbet hapsini, diğer sanıkların ise 7 yıldan 353 yıla kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırılmasını talep etti.

Savcı, sanıklardan Mülkiye Doğan ve Hatice Bozkurt'un bölücü örgütün yurt dışında bulunan kamplarında eğitime tabi tutulduklarını, Doğan'ın bazı kamplarda eğitici düzeyde bulunduğunu ifade etti. 13 Şubat 2006 günü Bahçelievler'deki Kiler Hipermarket'te yaşanan patlamada, 20 kişinin yaralandığını ve büyük çapta maddi hasar meydana geldiğini

belirten Savcı Saraç, sanıkların "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devletin idaresinden ayırmaya, devletin bağımsızlığını zayıflatmaya ve birliğini bozmaya teşebbüs", "yasa dışı silahlı PKK/KONGRA-GEL terör örgütü üyesi olmak", "patlayıcı madde atmak", "patlayıcı madde bulundurmak", "silahla mala zarar vermek" gibi çeşitli suçlardan 353 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

ŞEHİR HAYATINI BİLEN OKUMUŞ KİŞİLER SEÇİLİYOR
Savcı, sanıkların örgütün Kuzey Irak alanında bulunan kamplarında sorumlu düzeyde faaliyet gösteren

"Kara Zeki" isimli örgüt mensubuna bağlı olarak ve onun talimatıyla özellikle şehir hayatını bilen, genelde lise mezunu ve yüksek okul okumuş, polis ve jandarmada kaydı bulunmayan örgüt üyeleri arasından çekilen ve kendi tabirleriyle metropol iller, turistik ve ekonomik öneme haiz bölgelerde bombalı eylemlerde bulunmak üzere eylemler gerçekleştirmek ve çoğunlukla sivil insanlara zarar vermek amacıyla PKK terör örgütünün askeri kanadı olan EPG (Halk Savunma Güçleri) tarafından organize edildiklerinin anlaşıldığını kaydetti.

AKMERKEZ BOMBACISI KEŞİF YAPMIŞ
Saraç, sanıklardan Hatice Bozkurt'un Etiler Akmerkez'de keşif çalışmaları yaptığını, yakalanmaması halinde Akmerkez'de bombalı eylem hazırlığında olduğunu belirtti. Savcı Saraç, sanıklardan Mülkiye Doğan'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 130 yıl ila 342 yıla kadar hapse çarptırılmasını, sanıklardan Cafer Bıçakçı'nın 142 yıldan 353 yıla kadar, Hatice Bozkurt'un 15 yıldan 29 yıla, Yavuz Kardaş'ın 8 yıldan 19 yıla, Azad Sevinç'in 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası

almasını istedi. Savcı Saraç ayrıca, tutuksuz sanık Cafer Bıçakçı'nın hakkında yakalama kararı çıkararak tutuklanmasını talep etti.Mahkeme heyeti, savcının Cafer Bıçakçı'nın tutuklanması yönündeki talebini reddederek sanıkların ve sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi. Etiler'de bulunan Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Akmerkez PKK'nın açık hedefi haline geldiği ve örgütün burayı bombalamak için keşif çalışmaları yaptığı Kiler bombacılarının yargılandığı davada ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious