Teröristleri Öncü birlikler buluyor, F-16'lar vuruyor

Teröristleri Öncü birlikler buluyor, F-16'lar vuruyor .15966
  • Giriş : 10.02.2008 / 20:11:00
  • Güncelleme : 10.02.2008 / 19:13:06

Türk Silahlı Kuvvetleri, Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgeleri kırsalında operasyonlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kar yağışının durmasıyla arama taramaların yapılmadığı yüksek kesimlerde operasyonlara ağırlık verildi.

Alınan bilgilere göre; Cudi, Gabar ve Namaz dağlarında önceki gün başlatılan operasyonlara Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları destek verdi. Terörle mücadelede örgütün Kuzey Irak'taki kamp ve lojistik tesislerini vuran Türk savaş uçakları, Doğu ve Güneydoğu kırsalındaki operasyonlarda terörist unsurların tespit edildiği noktaları bombalıyor.

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16 savaş uçakları, Gabar ve Cudi Dağı'ndaki Şırnak Jandarma Bölge Komutanlığı ve 23'üncü Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı birliklere hava desteği sağladı. Yaklaşık 6 bin askerin katıldığı operasyonlarda subay ve astsubaylardan oluşan özel timler, öncü birlik olarak görev yapıyor. Öncü birliklerin sığınaklarda teröristlerle temas kurmasıyla hava desteği sağlandı. Dik kayalardan oluşan bölgede helikopterler sis nedeniyle etkili olamayınca devreye F-16 savaş uçakları girdi. Teröristlerle temas kurulan bölgenin koordinatları Diyarbakır'daki pilotlara bildirildi. Diyarbakır'dan kalkan uçaklar, Gabar Dağı'nda çok sayıda sığınağı yok ederken, teröristlerin Kuzey Irak'a sızma girişimlerine karşı Siirt'in Besta vadisi ve Şırnak Dereler bölgesinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Öte yandan Diyarbakır'ın Lice ilçesi dağlık arazi kesiminde yapılan arama tarama faaliyetlerinde, arazide gizlenmiş durumda 20 kilogram amonyum nitrat ile 53 kilo Hint keneviri, 40 kilo kubar esrar ve 94 kilo toz esrar ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious