Teröristleri Türkiye'ye vermedi

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Erdoğan, Amerika’nın PKK ile mücadele konusunda verdiği sözü tutmadığını, ve bugüne kadar hiçbir somut adım atmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Lübnan yolunda, PKK terörü ile mücadelede ABD’ye ilk kez açık şekilde yüklenmesinin perde arkasında, PKK’nın iki önemli ismi Murat Karayılan ve Cemil Bayık’ın, bütün koordinatları bildirildiği halde ABD tarafından Türkiye’ye teslim edilmemesi yatıyor.

Ya siz alın ya biz

Bir süre önce Türk güvenlik birimleri, Karayılan ve Bayık’ın, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’nin kontrolünde olan Kuzey Irak’taki Erbil’de bir hastaneye sağlık kontrolleri için gittiği bilgisine ulaştı. Bu istihbarat, anında ABD ile paylaşıldı ve Washington’a "İki teröristi ya siz alıp bize teslim edin, ya da biz gidip alalım" mesajı verildi. Ancak bu istihbaratını ABD’nin görmezden gelmesi, Ankara’da kızgınlığa neden oldu.

Başer rahatsız

ABD’nin PKK terörü ile mücadeleyi yeterli şekilde ciddiye almaması, Türkiye’nin özel temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer’i de rahatsız etmeye başladı. Başer, 11 Aralık’ta Almanya’nın Stuttgart kentinde ABD’li muhatabı Joseph Ralston’a Washington’un PKK’ya can alıcı darbeleri vurmaktan kaçındığı, sürekli vaatte bulunulmasına rağmen örgütün Avrupa kaynaklı finansman kaynaklarının kesilmesinde hiçbir ilerleme kaydedilmemesinden duyduğu rahatsızlığı iletti. Başer yakın çevresine, "Benim önümde bir takvim var. Bu takvim artık son çeyreğine geldi. Eğer isteklerimiz yerine gelmezse istifa etmekten başka yapacak bir şey yok. Bu da öyle çok uzun sürmez" dedi.

Pazarlık imajı

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye ile ABD arasında PKK terörüyle mücadelede özel temsilciler atanmasına rağmen bir sonuç alınamaması, birçok kez devletin zirvesinde de değerlendirildi. Bu değerlendirmeler sonucu, "ABD’nin isteğiyle özel temsilciler belirlenmesine rağmen hiçbir sonuç alınamaması, ’Türkiye terör örgütüyle pazarlık yapıyor’ izlenimine neden oluyor. Bundan kaçınmalıyız. ABD, Kuzey Irak’taki terör odakları için artık somut bir şeyler yapmalı" görüşü ağır bastı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious