Teröristlerin geçiş güzergahlarında kuş uçurulmuyor

Teröristlerin geçiş güzergahlarında kuş uçurulmuyor.12585
  • Giriş : 19.01.2008 / 22:27:00

Güvenlik güçleri sınırdan sızmaları önlemek amacıyla önlemleri üst seviyeye çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristlerin geçiş güzergahları mini casus uçaklar ve termal kameralarla gözetleniyor.

Şırnak kırsalında başlatılan operasyonlar devam ederken, sınırdan sızmaları önlemek amacıyla da yeni önlemler devreye sokuldu.

Güvenlik güçleri, sınır boyunca keşif, gözetleme ve hedef tespiti yapabilmek için mini casus uçaklar kullanmaya başladı. Bu uçaklarla elde edilen bigilerle operasyonlara yön veriliyor.

Habur Sınır Kapısı'nda da güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Gümrük alanı içindeki arama noktalarına ilave olarak, saha dışında jandarma ekipleri ikinci bir kontrol noktası oluşturdu.

Gümrük görevlileri ile koordineli çalışan jandarma ekipleri, gümrüğe giren tüm araçları özel eğitimli köpekler ve x-ray cihazıyla kontrolden geçiriyor.

Kapıda kimlik ve evrak kontrolleri de sıkılaştırıldı.

TSK'nın operasyonları

1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.

16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.

17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.

22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.

Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.

26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

15 Ocak 2008: Kuzey Irak'taki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK'ya ait hedefler vuruldu.

18 Ocak 2008: Genelkurmay Başkanlığı, geçtiğimiz salı günü Kuzey Irak'a düzenlenen hava operasyonunda terör örgütü PKK'ya ait 60 hedefin tam isabet vurulduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious