Teröristten şok itiraflar!

Teröristten şok itiraflar!.15457
  • Giriş : 16.11.2007 / 23:17:00
  • Güncelleme : 16.11.2007 / 22:43:30

Örgütün özel kuvvetlerinde silahlı eğitim alan V.Y., güvenlik güçlerine önemli itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK’ya 5 yıl önce katılan ve Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir süre örgüt adına faaliyet yürüttükten sonra sahte pasaportla İran’a, buradan da Kuzey Irak’taki kamplara giderek örgütün özel kuvvetlerinde silahlı eğitim alan V.Y., güvenlik güçlerine önemli itiraflarda bulundu.

ŞEHİR EYLEMLERİ YAPACAKTIM

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde örgüt üyesi olmak suçundan 10 yıl hapis istemiyle yargılanan V.Y., Hınere Kampı’nda suikast, sabotaj, istihbarat, operasyon eğitimi aldığını belirterek şu itiraflarda bulundu:

“Biz 18 kişilik bir takımdık. Özel Kuvvetler konferansında istihbarat birimine seçilerek, şehir eylemleri üzerine eğitim aldım. Ardından Ege Bölgesi’ne giderek ekonomik ve turistik alanlara bombalama tarzı eylem yapmamız istendi. ‘Bahoz’ kod adlı Fehman Hüseyin bana 2 bin dolar verdi.
Sonra sınırı geçerek Gabar Dağı’na geldik ve burada o dönem Botan genel sorumlusu olan ‘Ape Hüseyin’ kod adlı Kadri Çelik ve ‘Sedat’ kod adlı tabur sorumlusuyla görüştük.

Bana burada sahte kimlik verildi ve Beşiri yakınlarındaki Mava Dağı’na bir grupla geldik. Burada temin ettiğim sivil elbiseleri giyerek bir pamuk işçisinin evinde 1 gece kaldıktan sonra İstanbul’a geldim. Kuzey Irak’taki kampta bize bir dijital fotoğraf makinası verilmişti. Bu makinanın içinde bir Çip vardı. Bu çipte haberleşme şifreleri ile bomba yapımını anlatan şemalar vardı. Sonra eylem yapma fikrimden vazgeçip örgüt ile bağımı kopardım. Nufüs müdürlüğüne giderek kendi kimliğimi çıkarıp askere gitmeye karar verince güvenlik güçlerince yakalandım''

APO’NUN AVUKATI KAMPTA

Hınere Kampı’ndaki özel kuvvetler birliğinde ayrıca Endonezya uyruklu kadın bir PKK’lının bulunduğunu, bu kişinin kendilerine karate ve tai boks eğitimleri verdiğini anlatan V.Y. ifadesine şöyle devam ettiB “Apo’nun avukatlığını yapan İrfan Dündar Hınere Kampı’na gelerek bir hafta yanımızda kaldı. Bu süre zarfında bize sürekli Abdullah Öcalan ile ilgili bilgi veriyordu. Şehirlerdeki bombalı saldırıları gerçekleştiren TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri), doğrudan Kandil’deki ‘Bahoz’ kod adlı Fehman Hüseyin’e bağlıdır. Ben de İstanbul’da yapacağım eylemleri Kızıl Akrepler adına üstlenecektim. Bu ismi örgüt yönetimi belirledi.

Örgüt, kent merkezlerindeki bombalama türü eylemlerde kamuoyunun tepkisini çekmemek için bize, ‘yaptığınız eylemleri sakın PKK adına üstlenmeyin. Bu tarz eylemleri farklı isimlerle sahiplenin. Bu nedenle sivillere yönelik eylemler TAK adıyla üstleniliyor. Silahlı güçlerin büyük bölümü son dönemde Behdinan adı verilen Zap, Çemço, Kurejahro ve Hınere alanına kaydırıldı. Ben hiçbir eyleme katılmadım. Vatani görevini yaptıktan sonra evlenip düzenli bir hayat kurmak istiyorum. Çok pişmanım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious