'Terörle ilgili genel görüşme istiyoruz'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi, terörün nedenlerinin tespiti ve ortak çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla Meclis'te genel görüşme açılması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANAVATAN grup başkanvekilleri Ömer Abuşoglu ve Süleyman Sarıbaş tarafından imzalanan genel görüşme önergesinde, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin terör olduğu ve ayrılıkçı terörle mücadelede Türkiye'nin 30 bin evladını ve milyar dolarlarca milli servetini harcamak zorunda kaldığına işaret edildi.

Terör örgütünün, elebaşınını yakalanmasından yeni bir döneme girdiğini ifade edilen önergeye şöyle devam edildi: "Silahlı terör örgütünün, elebaşının yakalanışından itibaren mücadelede yeni bir faza geçtiği ve bu fazın çok daha sinsi planlar içeren, siyasal zemini esas alan, ülkemizin AB'ye tam üyelik sürecini kullanmaya çalışan ve Türkiye'yi bazı gelişmiş ülkelerle karşı karşıya bırakabilecek ve sonunda sorunu güvenlik tedbirleriyle dahi çözülemeyecek bir noktaya getirmeye çalışabilecek bir fazdır. Son dönemlerde terör örgütünün çıkışları, Irak'taki kontrol edilemeyen gelişmeler, iç ve dış bazı mihrakların bölge halkını kışkırtmaları sonucunda yeni faza geçen bu sorun, had safhaya ulaşmıştır. Gerek silahlı-ayrılıkçı terör ve gerekse diğer terör hadiseleri, milletimiz tarafından devletin bir acizliği olarak algılanabilmekte ve bu durum, milletimizde büyük kaygılara yol açmaktadır.''

Önergenin gerekçesinde de demokrasilerde, halkta endişe yaratan temel meselelerde çözüm yerinin, milletin temsilcilerine ve milli iradenin temsili makamı olan TBMM'ye düştüğü vurgulandı. Önerge gerekçesine şöyle devam edildi: "Bugüne kadar bu Meclisin devre dışı bırakılmasına, muhalefet bir yana iktidar partisi çoğunluğunu oluşturan milletvekillerinin dahi sürece dahil edilmemesine anlam vermek mümkün değildir. Ayrıca gelinen noktada Terörle Mücadele Kanunu Tasarısının bir an evvel yasalaşmasını istemek doğru değildir. Bu yasanın mantığı ve içeriği itibariyle toplumu endişelendiren, kuşkuya sevk eden tartışmalar yaşanmış olması da bu yasa üzerinde bütün toplumun fikir birliği ve işbirliği kararlılığında olması gerektiği sonucunu doğurmaktadır."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious