Terörle mücadele 'Online El Kitabı'

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM) dünyada yürüttüğü terörle mücadele faaliyetleri hakkında bilgi verme amacıyla ''online el kitabı'' hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ban, toplantıda yaptığı konuşmada, Genel Kurulun geçen eylül ayında ''Küresel Terörle Mücadele Stratejisi''ni kabul ettiğini hatırlatarak, BM'nin bu stratejiyi uygulamakta hızlı davrandığını söyledi.

Ban, terörle mücadelede BM'ye bağlı birimlerin çabalarının üye devletlerin yardımı olmaksızın başarıya ulaşamayacağını kaydetti.

Genel Sekreter Ban, ''Hep birlikte bu görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu gösterelim, çünkü terörizm tehdidinden dünyayı korumakla yükümlüyüz. Bu yükümlülüğü, New York'ta, Bali'de, Nairobi'de, Riyad'ta, Mumbai'de, Kasablanka'da, İstanbul'da, Beslan'da, Londra'da ve Madrid'de terör saldırılarında ölen ya da hayatta kalanlar bize her zaman hatırlatacaklar'' diye konuştu.

BM Genel Kurul Başkanı Şeyka Haya Raşid El Halifa ise kabul edilen strateji belgesinin başarıya ulaşmasında yalnızca üye devletlere ve BM kuruluşlarına değil özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarına da büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.

BM'nin terörle mücadele online el kitabına ''http://www.un.org/terrorism/cthandbook/index.html'' adresinden ulaşılabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious