Terörle mücadelede !daha çok demokrasi, daha fazla eğitim'

Terörle mücadelede !daha çok demokrasi, daha fazla eğitim'.15457
  • Giriş : 14.07.2007 / 12:23:00

Bölgede PKK'nın etkinliğinin azaltılması için ‘daha fazla demokrasi, daha fazla eğitim’ önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terörle mücadelede askeri tedbirler kadar, sosyo-ekonomik tedbirlerin de önemli olduğuna dikkat çeken akademisyenler ‘Terörle Mücadelede Özal Modeli’ olarak özetledikleri bir rapor hazırladı. Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı’na, MİT’e ve İçişleri Bakanlığı’na sunulan raporda, ‘daha çok demokrasi, daha fazla eğitim’ unsurları öne çıkıyor. Raporda, bölgede özel okulların açılmasının yanı sıra bölge gençleri için üniversiteye giriş sınavının yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

UZUN VADELİ POLİTİKA

Polis Akademisi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Önder Aytaç ve Utah Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Emre Uslu, hazırladıkları ‘Türkiye’nin Terörle Mücadelesi: Sorunun Çözümü İçin Bazı Öneriler’ başlıklı raporlarıyla tırmanan teröre yönelik çözüm önerilerini gündeme getirdiler. Raporda, Türkiye’de terörle mücadele politikasının, uzun vadeli stratejik bir temelden ziyade, kriz yönetimi anlayışıyla operasyonel birimlerin reflekslerine odaklı bir yapı içerdiğine dikkat çekilerek, ‘Bundan dolayıdır ki, aksiyon sürecine, yani kamu güvenlik politikaları üretilmesi aşamasına geçme olanağı hiçbir zaman yakalanamamaktadır’ tespiti yapılıyor.

TURGUT ÖZAL’LI YILLAR

Rapor, ekonomik ve politik verileri temel alan serbest piyasa ekonomisinin, toplumu dönüştürdüğüne vurgu yapan yaklaşımdan hareketle, terör sorununun çözülebilirliği varsayımına dayandırıldı. Raporda ‘Turgut Özal’lı yıllar şeklinde anımsanan ve 1980 sonrasında uygulamaya koyulan serbest pazar ekonomisinin Türkiye’yi dönüştürdüğü ve Anadolu insanını uçlara, aşırılıklara kaymaktan kurtarıp merkeze çektiği değişikliğin ana dinamiğini, serbest girişim, fikir özgürlüğü, din özgürlüğü ve daha çok demokrasi olduğuna vurgu yapan ekonomi politik teoriler ve bu anlamıyla da yapısalcı yaklaşımlar önemsenmektedir’ ifadeleri dikkat çekiyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious