Terörle mücadelede yeterince destek göremedik

Terörle mücadelede yeterince destek göremedik.22039
  • Giriş : 22.11.2007 / 14:34:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 14:38:09

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, "AB'li dostlarımızdan terörle mücadelede yeterince destek görmedik" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de düzenlenen, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 58. Toplantısının 3'ncü oturumu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'in başkanlığında toplandı.

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, 1915'te yaşanan olayların Türkiye-Ermeni ilişkilerini zedelediğini belirtti. "Türkiye-Ermeni ilişkileri bir yaradır, bunun kapatılması gerekir" diyen Elekdağ, tarihi araştırmalar ışığında sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.

AB'nin Türkiye'nin üyeliği konusunda ayrımcılık yaptığına dikkati çeken CHP'li Elekdağ, "Bütün adaylara eşit muamele yapılması gerekirken, Türkiye'ye yapılmadı. Türkiye-AB ilişkileri mutlaka tanımlanmalıdır. Bir sömürge gibi davranılarak, 'bunu söylemeyin, şunu söylemeyin' demekle olmaz" diye konuştu.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış da Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsediğini belirterek, Irak'ın kuzeyinde yuvalanan terör örgütüne müdahale edilmediğini ve buna müsamaha gösterildiğini ifade etti. Yakış, "Türkiye, meşru müdafaa hakkını kullanma arzusundan vazgeçmiş değil. Sınır ötesine asker gönderme yetkisi, masa üstünde duruyor. Bütün diplomatik yollar tüketilmeden sınır ötesi operasyon yapılmayacaktır. Bizi inandırmayan ve kendilerinin inanmadığı bahanelerle karşımıza gelinmesini istemiyoruz" dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan ise Türkiye'nin kendi vatandaşını terör örgütlerinden koruması kapsamında hukuka dayalı müdahale hakkı olduğunun altını çizdi.

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen de Irak'taki en büyük sorunun, ulus bir devletin kurulamamış olmasından kaynaklandığını ifade ederek, silahlı gruplar hariç 3 ayrı resmi ordunun Irak'ta görev yaptığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious