Terörle mücadeleye destek çığ gibi artıyor

Terörle mücadeleye destek çığ gibi artıyor.11164
  • Giriş : 08.11.2007 / 20:57:00

Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema'yı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi ziyaret için İtalya'da bulunan Başbakan Erdoğan, temaslarının son gününde D'Alema'yı kabul ederek bir süre görüştü.

Regis Grand Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşmede gazetecilerin görüntü almasına izin verildi.

Alınan bilgiye göre görüşmede, terör, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve Kıbrıs gibi konular ele alındı.

D'Alema'nın; Görüşmede, PKK'nın terörist bir hareket olduğunu vurguladığı, terör yaptığını belirttiği, ama sorunun siyasi boyutunun da olduğunu kaydettiği öğrenildi.

Teröre karşı Türkiye'nin her türlü tedbiri alma hakkı olduğunu belirten D'Alema, Irak'ın kuzeyine yapılacak bir sınır ötesi harekatın Irak başta olmak üzere bölgede istikrarsızlaştırma riski taşıdığını ifade etti ve temkinli olunması gerektiği görüşünü kaydetti.

Irak'ın kuzeyinden, Türk vatandaşlarına ve güvenlik güçlerine yönelik terörist eylemler yapıldığını ve bu konuda Irak'ın ve ABD'nin bugüne kadar somut adım atmadığını anlattı.

Türkiye'nin, vatandaşlarının güvenliği için her türlü tedbiri alacağını, uluslararası hukuktan doğan haklarını da kullanacağını belirten Başbakan Erdoğan, ''Hedef PKK terör örgütüdür. Sivillere yönelik olmayacaktır'' ifadesini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine her zaman saygı duyduğunu ve bunu desteklediğini kaydetti.

Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Kıbrıs sorunu da ele alınırken, KKTC'ye yönelik haksız kısıtlamaların aşılması istikametinde neler yapılabileceğine ilişkin konular da görüşüldü.

-ERDOĞAN'IN DİĞER TEMASLARI-

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın Senato Başkanı Franco Marini ve Temsilciler Meclisi Başkanı Fausto Bertinotti ile yaptığı görüşmelerde de ağırlıklı olarak terör konusu ele alındı.

Başbakan Erdoğan'ın, teröre karşı yürütülen mücadelede gelinen nokta hakkında başkanlara bilgi verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious