Terörü asker bitiremez!

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu olan Kubad Talabani, ”PKK sorununa askeri çözüm bulunmasının imkansız” olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington’daki düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi’nde (CSIS), ”Irak’ın Yeni Hükümeti: Kilit Oyuncular, Konular ve Gidilen Yön - Bir Kürt görüşü” başlığıyla dün düzenlenen konferansta konuşan oğul Talabani, PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığına son vermenin yolunun siyasi diyalogdan geçtiğini ve askeri yöntemlerin bu soruna çözüm getiremeyeceğini ifade etti.

Sorunun yalnızca diyalogla çözülebileceğini belirten Talabani, bazı PKK üyelerinin evlerine dönmesini sağlayacak geniş kapsamlı bir affın sorunun büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olacağını söyledi.

”IRAKLI KÜRTLER ABD’Yİ SEVİYOR, BÖLGEDE İSTİYOR”

Bazı komşu ülkelerin Irak’ın içişlerine karıştığını iddia eden Talabani, bu nedenle yerel hükümet ve ABD’nin, bu bölgede asker bulundurmayı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Irak’ta bir ABD üssü oluşturulması konusunun ABD ile bölge hükümeti arasında konuşulduğunu vurgulayan Kubad Talabani, ”Iraklı Kürt halkı ABD’yi seviyor, bölgede istiyor” diye konuştu.

Kubad Talabani, bir üs kurulması konusunda merkezi hükümetin parlamentosuyla bölge hükümeti farklı karar alırsa sorun çıkabileceğini de sözlerine ekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious