Terörü ÖKK bitirecek!

Terörü ÖKK bitirecek!.11439
  • Giriş : 23.11.2007 / 13:40:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 16:12:25

52 bin personelden oluşacak Özel Kuvvetler Komutanlığı tam techisatlı olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, PKK’yla mücadele için kurulan yeni profesyonel ordunun adının Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar 30 bin kişinin alındığını belirten Gönül bundan sonra alınacak 19 bin kişiyle birlikte toplam rakamın 51 bin olacağını bildirdi. Özel eğitim ve teçhizatlarla donatılacak profesyonel ordunun içinde istihbarat elemanları da görev yapacak. İçişleri Bakanlığı da Jandarma ve polis bazında ayrıca profesyonel bir ekip kuracak. İçişleri Bakanlığı’nın profesyonel Ordu ekibi de 5 bin personelden oluşacak.

30 BİN KADRO DOLDU

‘PROFESYONEL ordunun hepsinin eline silah verip dağa göndermeyeceğiz. Profesyonellik savaş, teknolojik faaliyetlerden yararlanmak demek’ diyen Gönül şöyle devam etti: Toplam sayı 52 bin 500’ü bulacak. Bunun 49 bini Kara Kuvvetleri’nden olacak. Bunun 30 bini alındı. 19 bin daha Kara Kuvvetleri’ne alım yapılacak. Geri kalan kadrolar deniz ve hava kuvvetleri kadrosu olacak. Hava Kuvvetleri’nin 2 bin kadrosu olacak. Deniz Kuvvetleri 1500 kişi olacak.

19 BİN DAĞ KADROSU

KARA Kuvvetleri kapsamında istihdam edilecek profesyonel ordunun tamamının terörle mücadelede görev almayacağını belirten Gönül ‘Kara Kuvvetleri’ne alınanlardan sadece 19 bini aktif olarak dağda terörle mücadelede görev yapacak. Bu kapsamda yetiştirilmek üzere alınacak ve özel eğitimden geçecek. Kadronun tümünün eline silah verip dağa göndermeyeceğiz’ dedi.

Profesyonel ordunun unsurları şöyle olacak: l Yüzde 100’ü profesyonellerden oluşacak. l Jandarma özel harekát taburları kurulacak. l Beşi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, biri Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı komando tugayları kurulacak. l Sabit konuşlu ve alan kontrolü sağlayan iç güvenlik taburları bulunacak. NEVİN BİLGİN

TEKNİK KADRO DA KURULACAK

TERÖRLE mücadelede teknolojiden de yararlanacaklarını belirten ve profesyonel ordunun bir bölümünün de teknik kadrolardan oluşacağını belirten Gönül, ‘Profesyonel savaş, teknoloji faaliyetlerinden yararlanmak demek. Askerlikte teknisyen yetiştiriyoruz, çekip gidiyor. Tam faydalanacağımız sırada ayrılıyor. Şimdi ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerden mezun makine mühendisleri, bilgisayar mühendisleri alacağız. Ayrıca istihbarat elemanı alınacak. Hem kendilerini yetiştirecekler, hem de biz yararlanacağız’ dedi.

Mahmur Kampı PKK’ya karşı ablukaya alındı

TÜRKİYE’NİN, terör örgütü PKK’nın denetiminde olduğu gerekçesiyle kapatılması için yıllardır mücadele ettiği Kuzey Irak’taki Mahmut Kampı, son gelişmelerin ardından Irak Ordusu tarafından adeta ablukaya alındı. Kampa, sakinlerinin dışında kimsenin girmesine izin verilmiyor. Erbil’e 45 kilometre mesafedeki Mahmur Kampı’nda 3 bin aileden oluşan 10 bin kişi yaşıyor. PKK’ya katılımların sağlandığı kamp olarak bilinen Mahmur’un içinde okul, belediye, sağlık ocağı, sosyal tesisler bile bulunuyor.

ÇEVREYE MEVZİ KAZILDI

IRAK hükümetiyle, Kürt Yönetiminin, bölgedeki PKK faaliyetlerinin kısıtlanması amacıyla başlattıkları çalışmalar kapsamında, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin denetimindeki Mahmur Kampı ablukaya alındı. Kampın çevresine, Irak ordusuna ait bir bölük mevzilendi. Kampın çevresine mevzi kazan askerler, giriş çıkışları da kontrol altına aldı. Kampa girip çıkan tüm araçlar didik didik aranıyor. Kamp sakinleri dışında kimsenin içeriye girmesine izin verilmiyor. Bu arada Irak ordusuna ait bir Hummer da kampın çevresinde 24 saat devriye geziyor. 15 günden beri kampın çevresinin kendi denetimlerinde olduğunu belirten askeri birliğin komutanı Yusuf Abdurrahman, ‘Burada görev yaptığımız süre içerisinde PKK’lılara rastlamadık’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious