Terörün acısını halılara dokuyorlar

  • Giriş : 01.07.2007 / 15:13:00

Güneydoğu’da terörden etkilenen yerleşim yerlerinin başında Diyarbakır’ın Kulp ilçesi geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terörden yıllardır çektikleri acının yanı sıra köylerini, evlerini terk etmek zorunda kalan Kulplular, bugünlerde çektikleri acıları unutturacak bir işe girişti.

GAP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yer alan İpekli Dokumayı Canlandırma ve Destekleme Projesi’nin uygulanmaya başlandığı Kulp’ta 60 genç bayana iş imkânı sağlandı. Büyük çoğunluğunu terörden zarar görenlerin oluşturduğu kadınların, dokudukları ipek halılar, ülke içinde 300-800 YTL arası fiyatlarla satılırken, Avrupa’dan da çok sayıda sipariş almaya başladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen proje kapsamında Kulp’un Ağaçlı beldesinde 60 genç kadın ipek halı dokuyor. Projenin amacı ipekli dokuma kültürünün tanıtılması olsa da kozalaktan ipeğe, ipekten halıların dokumasına kadar bütün sürecin sosyal bir amacı var. İpek halılara ilmik atan kadınlar, gelir elde etmenin yanısıra terörün acısını da unutmaya çalışıyor. Yaşları 14 ile 23 arasında değişen kızlar ipek iplik çekim ve büküm, ipek halı dokuma ve ipek kumaş dokuma atölyelerinde dokudukları halıları başta uluslararası sergiler olmak üzere numune olarak bütün dünya ülkelerine gönderiyor. Genç kızlar siparişleri yetiştirmek için büyük gayret gösteriyor.

Proje Koordinatörü Meryem Özdemir, Kulp’ta kurdukları üç ayrı atölyede ürettikleri halılara yoğun bir talep olduğunu söylüyor. 21 Mayıs 2007’de İstanbul’da katıldıkları Geleneksel El Sanatları Fuarı’nda Avrupalı tüccarlardan sipariş aldıklarını söyleyen Özdemir, “Üç atölye çalışmamız var. Pamuk ve ipekten kumaş, puşi ve kravat üretimi yapıyoruz. Çalışmalarımızın sonunda bir de kooperatif kuracağız.” diyor.

Kulp’ta telefon altlığı ile seccade boyutlarında üretilen halıların santimetre karesine 64 bin düğüm atılıyor. Dünyaca ünlü Türk düğüm sistemi ile dokunan halılar, daha sonra halılarıyla dünyaca meşhur olan Hereke’ye gönderiliyor. Atölyelerde usta öğretici olarak görev yapan Nezahat Turkut, ürettikleri ipek halıların 8’inci kalitede olduğunu belirtiyor. Turkut’un söylediğine göre dünyaca rağbet edilen ebat ve kaliteye uygun bir üretim sözkonusu.

 

ZAMAN/PAZAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious