Terörüstbaşı'ndan şok iddia!

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Teröristbaşı Abdullah Öcalan, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılanma talebini reddetmesini eleştirerek avukatlarından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütünün internetteki sitelerine yansıyan haberlere göre; 5 hafta sonra avukatlarıyla görüşen Öcalan, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden yargılama talebinin reddedilmesini eleştirerek, avukatlarına "İç hukuk yolları tüketildiği için AİHM'e başvurun" talimatı verdi.

Sözkonusu habere göre AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Kürt sorununu çözemeyeceğini ileri süren teröristbaşı, "Bizim çözüm projemizin özü Demokratik Türkiye Ulusu bilincinin oluşturulmasıdır. Bunun için Kürt ulusu demokratikleşmesini tamamlamalı. Tabii ki Türk ulusu da kendini demokratikleştirmeli, demokratik tarzda yeniden örgütlemelidir. Demokratik Cumhuriyet tezi bunun sadece bir parçasıdır. Kürtler, Türkler ve diğer kültürler hep birlikte Demokratik Türkiye Ulusu'nu oluştururlar" diye konuştu.

Terör örgütü elebaşı Öcalan, Diyarbakır olaylarıyla ilgili olarak da "Bu tarz demokratik eylemler Kürtler'in doğal hakkıdır" diyor. "PKK şiddetle bitirilemez sayısal olarak daha da güçlenir, çatışma derinleşebilir" diyen Öcalan, görüşlerini şöyle dile getiriyor: "Bunu istemiyoruz, uyarıyoruz. AKP bu konuda inisiyatifini kullanamıyor. AKP demokratik bir çözüm istiyorsa bunu açıkça samimi bir şekilde deklere ederse biz de silahların susması için elimizden geleni yaparız."

Yeniden yargılanması halinde yeni bir savunma hazırlayacağını belirten teröristbaşı Öcalan, şunları kaydetti: "Yargılama sürecinde savunma yazacağım. Yeni savunmam daha önceki savunmamlarından farklı olacak. Henüz yazmaya başlamadım. Herhalde 5 defteri de doldurabilirim. Bu konuda fikri yoğunlaşmamı sürdürüyorum. Avukatlarım da hukuki savunmayı hazırlarlar. Hatta bir İtalyan avukat da İtalya'da olduğum dönemde benimle görüşmesinde söylemişti; benim herhangi bir silahlı eylemim sözkonusu olmadığı için örgüt üyeliğine ilişkin ceza maddesi uygulanmalıydı. Avrupa hukuku da böyle ele alıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious