Ters Akan Çay taştı Dalaman'ı su bastı

Ters Akan Çay taştı Dalaman'ı su bastı.8329
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:32:00

Muğla'nın Dalaman ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle Ters Akan Çayı'nın taşması sonucu, Dalaman Sanayi Sitesi'ndeki iş yerlerini ve bazı evleri su bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortaca ve Dalaman'da bir haftadır devam eden sağanak yağış ve fırtına, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Dalaman'da bulunan Ters Akan Çayı'nın taşması sonucu Dalaman Sanayi Sitesi'ndeki iş yerlerini ve Dalaman 48 Evler, Seyfettin İnce, Karaçalı mahallelerindeki bazı evler su baskınına uğradı.

Bazı vatandaşlar ise su baskınlarına karşı gece iş yerlerinde nöbet tuttu.

İlçede zaman zaman da elektrik kesintileri meydana geldi.

Öte yandan, Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz başkanlığında Belediye İtfaiye Amirliğinde kriz masası oluşturuldu.

Dalaman Belediye Başkanı Beyhan Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı yağışların ardından Ters Akan Çayı'nın taştığını belirterek, ''Belediye ekipleri sürekli görevde. Vatandaşlarımızı da dikkatli olmaları konusunda devamlı uyarıyoruz'' dedi.

Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ise gün boyu devam eden yağışların ardından çaydan taşan suların bazı ev ve iş yerlerine zarar verdiğini ifade ederek, ''İtfaiye Amirliğimizde görevli personele 200 civarında su baskını ihbarı geldi. Resmi ve özel şahıslara ait iş makineleriyle su baskını olan yerlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

-''BİR GÜNDE METREKAREYE 154.4 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ''-

Bu arada, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, yağışların ardından zarar gören Ortaca ve Dalaman'a bağlı köyleri gezerek, incelemelerde bulundu.

Altıparmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle Dalaman bölgesinde son yılların en yüksek yağışlarının görüldüğünü söyledi. Altıparmak, ''Bir günde metrekareye 154.4 kilogram yağış düştü. Bu oran en son 1972'de görülmüş. Hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. Gerekeni yapacağız. DSİ tarafından bölgedeki kanallar da temizlenecek'' dedi.

-MARMARİS-

Marmaris'te ise cuma gününden itibaren etkisini gösteren, zaman zaman hızı saate 90 kilometreyi bulan rüzgar ve sağanak yağış, hasara neden oldu.

Yalancıboğaz mevkisinde bulunan çok sayıda çam ağacı, fırtına ve yağmurun toprağı gevşetmesi nedeniyle devrildi.

Ağaçların bir kısmının gövdesinden kırıldığı, bazılarının da kökünden çıktığı görüldü.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, devrilen ve zarar gören ağaçları tespit etme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

İlçe merkezine yakın bölgelerde yapılan ilk incelemelere göre, 21 ağacın devrildiğini belirten yetkililer, zarar gören ağaç sayısının 100'den fazla olabileceğini kaydetti.

Tespit çalışmalarının ardından, devrilen ağaçların parçalara ayrılarak Orman İşletme depolarına kaldırılacağı öğrenildi.

Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı ve rüzgarlı havanın hafta sonundan itibaren etkisini kaybetmesinin ve hava sıcaklığının artmasının beklendiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*