Tersane atıkları araziye gömülmüş

Tersane atıkları araziye gömülmüş.18391
  • Giriş : 26.06.2008 / 09:30:00

Sık sık yaşanan işçi ölümleriyle gündemden düşmeyen Tuzla'daki tersanelerin tehlikeli atıklarını Adapazarı'ndaki boş arazilere gömdüğü anlaşıldı. Olay tam bir skandal!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çevre skandal, gömülen atıkların alev almasıyla tesadüfen ortaya çıktı.

Adapazarı'nın Yazlık beldesinde fabrika kurulması planlanan araziye gömülen atıklar önceki gün kendiliğinden yanmaya başladı. Yangına müdahale eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, boya, zımpara taşı, tel ve çeşitli kimyasal atıkların gömüldükten sonra üzerinin toprakla kapatıldığını belirledi.

İçinden belgeler de çıktı

Atıkların bir bölümünün ise torbalara konularak gömüldüğü saptandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bölgede yaptıkları incelemede elde ettikleri bazı kâğıt ve belgelerden, bu atıkların Tuzla'daki bazı tersanelerden getirildiğini belirledi.

Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte konuyla ilgili olarak ortak çalışma yaptıklarını belirtti. Taş, 'Atıklar arasında Tuzla'da bazı gemicilik şirketlerine ait belgeler bulduk. Bu firma yetkililerini görüşmeye çağırdık. Araştırıyoruz. Ancak şu aşamada atıklar şu firmaya, bu firmaya aittir, diye açıklama yapmak doğru olmaz' dedi.

Atıkların, İzmit'te bulunan katı atık yakma tesisi İzeydaş'a gönderilmesi gereken nitelikte tehlikeli atıklar olduğu bildirildi. Gömülen atık miktarı ve ne zamandan beri gömüldüğü yapılacak incelemelerle saptanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious