Tersane inşaatı bitince 3 bin kişi istihdam edilecek

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Onatça, kentin tersane sektörüne yönelik avantajlarını yıllardır dile getirdiklerini, bu konuda en somut adımın Hay Gemi İnşa ve Onarım Anonim şirketinden geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Onatça, 660 milyon dolarlık yatırımın tamamlanması ile Adana'nın Avrupa'nın en büyük tersanesine sahip olacağını belirterek, sektörde gemi yapımı için en erken siparişin 2010 yılına verildiğine dikkati çekti.

Dünyanın her yerindeki birçok tersanenin tam kapasite ile çalıştığını ve tersane bulunan kentlerin ekonomisinin hızlı bir büyüme gösterdiğini belirten Onatça, "Yapımının tamamlanmasıyla 4 yılda tam kapasiteye ulaşması beklenen tersanede, yılda 12 geminin inşasının hedeflenmesi, kent ve ülke ekonomisi adına bizi heyecanlandırıyor. Onlarca sektörü beriberinde çalıştıracak kentimizin ilk tersanesi en büyük sıkıntımız olan işsizliğin azalmasında önemli rol oynayacak" dedi.

Onatça, Hay Gemi A.Ş'nin bölgedeki tersane yatırımı ile gemi yan sanayisinde gözlerin Adana'ya çevrildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Makineden mobilyaya, boyadan elektriğe birçok yan sanayi bölgede konuşlanmaya hazırlanıyor. ADSİAD olarak kentimize böylesine önemli bir yatırımı kazandıranları kutlarken, iş dünyasına da, buradaki fırsatları iyi değerlendirmeleri yönünde önerilerde bulunmaya devam edeceğiz."

Hay Gemi İnşa A.Ş. İşletme Direktörü Ömer Bülent Kutlu da, tersane kompleksinin ilk etapta 800 bin metrekare alan üzerine inşa edileceğini söyledi. İlk ünitenin 18 ay sonra faaliyete geçmesinin planlandığını anlatan Kutlu, "Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent Uzunsaç, Türkiye'nin bu sektörde artık büyük hamleler yapması, dünya gemi inşaat pastasından daha fazla pay almamız gerektiğine inanıyor. Bu yolda ilerlememizi sağlayacak en önemli yatırımlardan birini de Adana'da yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious