Tersane işçisinin ölümü ailesini yıktı

  • Giriş : 20.05.2008 / 08:02:00

Tuzla'daki tersanelerde çalışırken, iş kazası geçirerek hayatını kaybeden Murat Çalışkan'ın ailesi, sistemde köklü değişiklik istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuzla'daki Tersaneler Bölgesi'nde meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden işçinin ailesi yasa boğuldu.

Özel bir tersanede 3 aydır kaynak işçisi olarak çalışan Murat Çalışkan (31), 17 Mayıs 2008 Cumartesi günü meydana gelen kazada, yaklaşık 20 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetmişti. Çalışkan'ın cenazesi, ailesinin yaşadığı Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesi Kullartatlar kasabasında toprağa verildi Evli ve 2 çocuk babası olan Murat Çalışkan'ın erken ölümü ailesini derinden yaraladı.

Ağabeyi ile birlikte aynı tersanede çalışan Mehmet Çalışkan, tersanelerde sistemin baştan sona değişmesi gerektiğini, yoksa aynı şartlarda işçi ölümlerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Mehmet Çalışkan, "Tersanelerde kazalar olabilir. Ancak yıllardır aynı şekilde süren sistemde köklü değişiklikler yapılmazsa; düzen ve kontrol, denetim altına alınmazsa daha çok işçi ölümleri yaşanır. Devlet, bu konuya ciddi olarak el atmalı" dedi.
Baba Süleyman Çalışkan (68), oğlunun inşaatına başladığı tek katlı evinin yapımını tamamlayabilmek için Tuzla'ya çalışmaya gittiğini belirterek; "Ne olur başka canlar yanmasın" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious