Tersane ölümleri 'yeter' dedirtti

Tersane ölümleri 'yeter' dedirtti.15183
  • Giriş : 29.01.2008 / 23:31:00

Tersane ölümleri artık yeter dedirtti. Sektör işçileri "Artık Ölmek İstemiyoruz" diyor. ÖDP'li Uras'ta bu konuda önemli bilgiler verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, önümüzdeki 3 yıl içerisinde tersane sayısının ikiye katlanmak istendiğini belirterek, ''Bu, ölümlerin de cinayetlerin de ikiye katlanacağı anlamına geliyor'' dedi.

DİSK'e bağlı Limter-İş sendikası üyeleri, TBMM'nin Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yaptı.

"Tersanelerin İncelenmesi İçin Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını İstiyoruz" ve "Tersanelerde İşçi Cinayetleri Son Bulsun" yazılı pankartlar taşıyan sendika üyeleri, "Tersane İşçileri Yalnız Değildir" ve "Artık Ölmek İstemiyoruz" şeklinde sloganlar attı.

İşçilere destek olmak üzere gelen ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, burada yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gemi inşaa sektörünün başarılarından sıkça söz ettiğini belirterek, "Ancak gemi inşaa sektörünün başarıları, iş cinayetleri bedeli ile olmamalı. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde tersanelerinin sayısını ikiye katlamak istiyorlar. Bu, ölümlerin de cinayetlerin de ikiye katlanacağı anlamına geliyor" dedi.
Uras, Türkiye'de gemi inşaa sektörünün yüzde 90'ının taşeronlaşma altına olduğunu da ifade etti.

CHP ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERECEK

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise 7 ayda 13 tersane işçisinin öldüğünü hatırlatarak, bunların ağır çalışma koşullarından kaynaklandığını öne sürdü.

Sözleşmeye göre çalışma sürelerinin günde 7,5 saat olmasına karşın işçilerin yaklaşık 10 saat çalıştırıldığını savunan Soysal, tersane işçilerinin 19'uncu yüzyıl şartlarında yaşadığını iddia etti.

Tersane işçilerinin sendikal haklarının da ellerinden alınmaya çalışıldığını öne süren Soysal, "CHP olarak Tuzla tersanesinde çalışan işçilerimiz ile ilgili araştırma önergesi vereceğiz" dedi.

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç ise "işçilerin önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini" öne sürerek, konuyla ilgili olarak TBMM'de seslerini duyurmak istediklerini bildirdi.

TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONUNA BAŞVURU

DİSK'e bağlı LİMTER-İŞ Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç ve bir grup işçi, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na başvurdu.

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Çetin Sosyal ile birlikte dilekçe veren işçiler, Tuzla Tersanelerindeki çalışma koşullarının olumsuzluğunu dile getirerek, bu konuda komisyonu harekete geçmeye çağırdılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious