Tersane önünde protesto!

Tersane önünde protesto!.15657
  • Giriş : 13.08.2008 / 11:46:00

Tuzla'da yaşanan ölümler tersane önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki bir tersanede 3 işçinin ölümü, 12'sinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olay, tersane önünde toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Limter-İş Sendikası üyelerinin yanı sıra DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, DİSK ve KESK'e üye sendikaların temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, sabah saatlerinde olayın yaşandığı GİSAN Tersanesi önünde toplandı.

Çeşitli dövizler ve pankartlar açan grup adına basın açıklamasını okuyan Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, "Tersanelerde çalışma yaşamı adeta bir kangren. Hayvanların dahi denek olarak kullanılmasının lanetlendiği 21. yüzyılda, tersanelerde işçiler denek olarak kullanılıyor. Bile bile ölüme gönderiliyor" dedi.

DTP Milletvekili Tuncel de "Bu artık kaza değil, katliam. Gemi inşa sektörü Türkiye için önemli bir iş sektörü ama artık sadece kazalarla, ölümlerle anılıyor. Ölümlerden sorumlu olanlar yargılanmalı" şeklinde konuştu.

KESK Genel Başkanı Evren de tersanelerde çalışan 57 bin işçiden 40 bininin sigortasız olduğunu öne sürerek, "İşçiler burada sigortasız çalıştırılıp, kazalara, ölümlere maruz kalıyorsa bunun sebepleri araştırılmalı, önlemleri alınmalı. Burada tersane patronları, işçileri köle olarak görmektedirler" dedi.

Grup, basın açıklaması ve konuşmaların ardından olaysız dağıldı. Gösteri sırasında polislerce yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Limter-İş Sendikası üyelerinin, olayın sorumluları hakkında Tuzla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacakları belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*