Tershanelerin Karadeniz'e yayılmasıyla yeni iş imkanı

Tershanelerin Karadeniz'e yayılmasıyla yeni iş imkanı.16079
  • Giriş : 06.04.2008 / 01:10:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 21:07:45

Bütün tersanelerin faaliyete geçmesiyle birlikte 200 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Türkiye'de gemi inşa sanayinin yüzde 360 büyüdüğünü, mega yat sanayinde de dünya üçüncülüğüne yükseldiğini bildirdi.

Hasan Naiboğlu, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Antalya'da, AA muhabirinin denizcilik sektörünün mevcut durumuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Türk deniz ticaret filosunun 7 milyon dwt civarında Türk bayraklı, 4 milyon dwt'u da Türk sahipli ancak yabancı bayraklı gemiler olmak üzere 11 milyon dwt'a ulaştığını belirten Naiboğlu, ''Bir o kadar da Türk armatörlerin yerli ve yabancı tersanelerde siparişi var. Yani Türkiye, denizcilikte de önemli bir ülke. Zaman zaman denizlerde yabancı bayraklı
çok gemi olduğu gündeme geliyor. Denizcilikte en ileri ülkelerden biri olan Yunanistan'ın da kendi bayrağı olmayan çok sayıda gemisi var'' dedi.

Türk gemi inşa sanayinin 2002 yılından sonra çok büyük atılımlar gerçekleştirildiğini anlatan Naiboğlu, şunları kaydetti:

''Gemi inşa sanayi, 2002 yılından beri denizcilikte çok büyük atılımlar gerçekleştirildi. Gemi inşa ve yat sanayinde dünyada 23 sıradaydık. Şimdi Türkiye, Güney Kore, Japonya ve Çin'in ardından dördüncü sırada yer aldı. Tonaj ve sipariş edilen gemi adedine göre değerlendirme yapılıyor. Mega yat sanayinde de önemli bir ülkeyiz. Dünya üçüncülüğüne kadar yükseldik. Antalya Serbest Bölgesi'nde 40'a yakın mega yat
üreticisi var. Bunlar ürettikleri tekneleri AB ülkelerine satıyor. Bunlar arasında denizciliğin çok gelişmiş olduğu ülkeler de yer alıyor. Denizci ülkelere gemi yapıyoruz. Elbette bazı problemler de olmuyor değil. Sektör çok hızlı büyüyünce gemi inşa sanayideki büyüme dünya ortalaması yüzde 90'lar civarında. Gemi inşa sanayi Türkiye'de yüzde 360 büyüdü. Gemi inşa sanayi emek yoğun bir sektör. Katma değer kazandırdığı gibi istihdam da sağlıyor.''

Bir tersanenin değişik iş kollarına etkisi de olduğunu ifade eden Naiboğlu, böylece küçük bir tersanenin 3 bin 500 kişiye iş sağladığını, yeni tersanelerin de kurulması gerektiğini söyledi.

-TUZLA'YA SIKIŞTI-

Gemi inşa sektörünün Tuzla'ya sıkışıp kaldığını, bunun diğer bölgelere de açılması gerektiğine işaret eden Naiboğlu, şöyle devam etti:

''Gemi inşa sanayinin Anadolu'ya açılması gerekir. Karadeniz'de Sürmene, Yeniçam, Ünye, Gülyalı, Fatsa, Terme, Tekçeköy, Cide, İnebolu, Karadeniz Ereğli'de tersaneler var. Karadeniz Ereğli'deki tersanelerde, Tuzla tersanesinin üçte biri kadar kapasite var. Karasu, Kocaeli Serbest Bölgesi var. Yalova, Gelibolu, Ege ve Akdeniz, Karadeniz gibi değil. Akdeniz ve Ege kıyılarında SİT alanları çok. Kaplumbağa üreme alanları
var. O yüzden Ege ve Akdeniz'de tersane projesi az. İskenderun ve Ceyhan'da var, Manavgat'ta olacak.''

Bütün tersanelerin faaliyete geçmesiyle birlikte 200 bin kişiye istihdam sağlanacağını dile getiren Naiboğlu, ''Tuzla'da daha önce 13 bin civarında işçi çalışırken, bugün 30 bini aştı. Bütün bunlar tamamlandığında yan sanayi ile birlikte 200 bin civarında istihdam oluşacak'' dedi.

İzmir'in Aliağa ilçesindeki gemi söküm bölgesinin Avrupa standartlarında olduğunu vurgulayan Naiboğlu, Zonguldak'ın Kilimli beldesinde kurulması düşünülen gemi söküm alanlarına ise ilgi gösterilmediğini ifade etti.Naiboğlu, 2004 yılında denizcilik sektöründe akaryakıtta ÖTV'nin sıfırlanmasından sonra özellikle yolcu taşımacılığında, Marmara'daki kara trafiğinin denize kaydığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious