Tesco Kipa: Migros ile görüşme içinde değiliz

  • Giriş : 29.05.2007 / 11:19:00

King, Migros ile herhangi bir görüşme içinde olmadıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tesco Kipa Üst Yöneticisi (CEO) Simon King, her iddialı şirketin, organik büyüme dışındaki büyüme yöntemlerine de açık olduğunu, ancak şu anda Migros ile herhangi bir görüşme içinde olmadıklarını bildirdi.
King, sohbet toplantısında, dünyadaki Tesco mağaza sayısının 3 bin 500, toplam çalışan sayısının 400 bin olduğunu, son mali yıl sonuna göre 46,6 milyar paund (İngiliz Sterlini) ciro elde eden Tesco'nun karının 2,5 milyar paund (İngiliz Sterlini) olduğunu belirtti.
Bursa'da bugün, Konya'da da yarın birer mağaza daha açacaklarını ve böylelikle hipermarket sayısını 18'e ulaştıracaklarını kaydeden King, Bursa mağazasının 7 bin metre karelik büyüklüğü bulunduğunu ve 15 bin ürün seçeneği sunduğunu, Konya mağazasının da 3 bin metre karelik büyüklüğe sahip olduğunu söyledi.
Tesco'nun 3 yıl önce Kipa ile yaptığı işbirliği ile Türkiye'de büyük başarılara imza attığını vurgulayan King, Tesco'nun uluslararası en başarılı yatırımlarından birinin Türkiye'deki iştiraki olduğunu, pazarda kendilerinden beklenenin üstünde başarı sergilediklerini ve planladıklarından daha fazla büyüme gösterdiklerini ifade etti.

''BU SENE İÇİNDE 10'DAN FAZLA MAĞAZA''
Simon King, bu sene içinde 10'dan fazla mağaza açmayı planladıklarını, mali yıl sonunda önceki yıla oranla yüzde 55 büyüdüklerini, bunun yüzde 40'ının yeni mağazalardan, yüzde 15'inin ise mevcut mağazalarla sağlandığını kaydetti.
Geçen yıl 7 mağaza açtıklarını ve bu yıl da en az geçen yıl kadar büyüme beklediklerini dile getiren King, ''Türkiye'de beklentilerin üzerine çıktık. Bununla sadece sayıları kastetmiyorum. İlk başta Tesco'nun diğer ülkelerinden Türkiye'ye know-how getirmeyi düşünüyorduk. Ama geçtiğimiz birkaç yılda Türkiye'de öğrendiklerimizi Tesco'nun yurt dışındaki diğer mağazalarına transfer ediyoruz, know-how gönderiyoruz. Türkiye'deki işimiz diğer ülkelerden ve beklentilerden daha hızlı büyüyor'' şeklinde konuştu.

''YATIRIM MİKTARI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI''
King, yatırım planlarına ilişkin sorular üzerine de, bu sene 150 milyon paundu aşkın (yaklaşık 300 milyon dolar) yatırım yapmayı düşündüklerini, Kipa ile ortaklıklarından itibaren bugüne kadarki yatırım miktarının 1 milyar doları aştığını söyledi. Bu rakamların kesin rakamlar olmadığını, mağaza sayısı artarsa yatırım miktarının da artacağını belirten King, ''Her yerde mağaza açmak istiyoruz. Dolayısıyla limit yok. 10 mağaza şu anda kesinleşmiş sayı'' dedi.
İzmir Torbalı'da 50 milyon paundluk bir dağıtım merkezi kurduklarını kaydeden King, yeni mağazaları bu dağıtım merkezinin etrafında açmak istediklerini bildirdi. King, ''Tesco, İzmir Torbalı'daki dağıtım merkezi modelini California'daki diğer rakiplerine karşı aynen ABD'de kullanacak. Türkiye'deki iyi uygulamalar diğer ülkelere örnek olmaktadır'' diye konuştu.

''MAĞAZAMIZIN OLDUĞU YERDE BİR NUMARA OLMAYI HEDEFLİYORUZ''
İstanbul'a ne zaman mağaza açacakları yönündeki soru üzerine King, önümüzdeki 5 yıl içinde bunun mümkün olabileceğini ifade ederek, kar elde edebilecekleri büyük mağazalar açmak istediklerini, İstanbul'da çok büyük uluslararası firmalar bulunduğunu, ancak özellikle Anadolu'da yerel firmaların da çok güçlü rakipler olduğunu söyledi.
Dünyadaki Tesco mağazalarında taze sebze-meyve işinin Türkiye sayesinde çok iyi olduğunu belirten King, Türkiye'de öğrenilen iş yapma yöntemlerini diğer mağazalara aktarmaya başladıklarını, buradan ihraç edilen ürünlerde bir artış olduğunu ve artışla beraber taze sebze-meyve işlerinde iyileşme yaşandığını vurguladı.
Tesco'nun pazar payı olarak dünyada girdiği her yerde birinci veya ikinci olma hedefi bulunduğunu ifade eden King, karlılığa ilişkin bir soru üzerine Türkiye'de henüz işin başında olduklarını, önümüzdeki birkaç yılda dünyada İngiltere'deki karlılığa ulaşmanın biraz zaman alacağını kaydetti.

''TÜM DÜNYADA TÜRKİYE'DE GELİŞTİRİLEN MODEL KULLANILACAK''
Tesco Kipa Finans ve Bilgi İşlem Direktörü Ruşen Kopmaz ise Tesco'ya ait standart dağıtım merkezi modelini Türkiye'nin talebi üzerine burada geliştirdiklerini, stokların alınmasından müşterinin ürünü almasına kadarki süreci kapsayan modelin Eylül ayında ilk defa Amerika pazarına girecek Tesco'nun orada bu modeli uygulayacağını ifade etti.
40'dan fazla ülkeden 150-200 uzmanla beraber Türkiye'de geliştirilen modelin gelecekte Tesco'nun dünyadaki bütün ülkelerinde bulunan mağazalarında kullanılacağına dikkat çeken Kopmaz, modelin Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve İngiltere'de uygulanacağını, ayrıca California'da Tesco'nun 4 ayrı yerde faaliyet göstereceğini söyledi.
Kopmaz, sorular üzerine de bu sene ciroda 1 milyar dolar, önümüzdeki sene de 1 milyar paundluk (2 milyar dolar) şirket olmayı hedeflediklerini bildirdi.
Borçlara ilişkin bir soru üzerine ise Kopmaz, şirketin 330 milyon YTL seviyesindeki borcun bir kısmının kapatılacağını, Tesco'dan 100 milyon YTL avans getirdiklerini ve bunu sermaye artırımında kullanmak için Temmuz ayındaki Genel Kurulda karar vereceklerini kaydetti.

''İMKB'DE KALMANIN FAYDASI YOK''
Yılda 150 milyon paundluk yatırım yapan bir şirketin borç yapısının devam etmesinin doğal olduğunu, buna karşın sermaye artırımlarının devam edeceğini belirten Kopmaz, bu kadar hızlı büyüyen bir şirket olarak yatırımlardan dolayı ilk etapta kar gözetlemediklerini söyledi.
Kopmaz, Tesco Kipa'nın İMKB'den çıkmak istediği yönündeki söylentilerin hatırlatılması üzerine, ''Bizim özellikle çıkalım ya da çıkmayalım gibi bir düşüncemiz yok. Ancak kalmanın bir faydası yok. Çünkü hissedarlardan gelecek paraya ihtiyacımız yok. Fakat mutlaka İMKB'den çıkalım diye isteğimiz de yok'' diye konuştu.
İstanbul'da mağaza açmanın zorluğuna işaret eden Kopmaz, kentte geniş arazi bulmanın zor olduğunu, şu anda Türkiye'de 200 arsa üzerinde çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

''İHRACATIMIZ 150 MİLYON PAUNDA YAKLAŞIYOR''
Tesco Kipa Kurumsal İlişkiler Direktörü Gürcan Önol da Antalya'da sadece Tesco Kipa için meyve-sebze yetiştiren ve aynı zamanda Doğu Avrupa'ya da ihraç etmeye başlayan bir firma bulunduğunu, İstanbul'daki tedarik ofisi aracılığıyla ihracat yapıldığını, ayrıca Tesco'nun doğrudan Türk ihracatçısından aldığı ürünler bulunduğunu, bunların hepsiyle birlikte ihracatlarının 2006 yılında 150 milyon paund (300 milyon dolar) seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.
Her yıl 10-20 milyon paund civarında artan ihracatın bu yıl yeni tedarikçiler sayesinde daha da fazla artmasını beklediklerini vurgulayan Önol, ''Bizim tedarikçilerimiz bize verirken aynı zamanda yurt dışındaki diğer mağazalara da veriyorlar'' dedi.
Önol, sosyal sorumluluk projelerine ilişkin bir soru üzerine ise, açacakları Marmaris mağazasında güneş enerjisi kullanmak istediklerini belirterek, ''Sağlık alanında da bazı şeyler düşünüyoruz. Bulunduğumuz bölgelerde daha iyi komşu olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious