'Tesettür faciası' değil ihmaller zinciri

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Testis ultrasonunun başörtülü bayan uzmanlar tarafından çekilmediği iddiasının yer aldığı 'tesettür faciası' haberlerinin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Sağlık Komisyonu, Konya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Başhekimlik ve olayın mağduru Ali Faruk Gündoğdu konuyla ilgili çıkan haberleri yalanladı.

Bu arada yeni bir iddia ortaya atıldı. Testisi alınan Gündoğdu, Dr. Celal Tütüncü'nün özel muayenehanesine mesai saatleri içinde gittiğini ve 100 YTL muayene ücreti ödediğini ileri sürdü. Hasta raporuna, 'bayan doktor Gündoğdu'nun filmini çekmedi' diye yazan Dr. Tütüncü'nün avukatı Hüseyin Çelik ise bu iddiayı yalanladı.

Hasta Ali Faruk Gündoğdu ile amcası Salih Gündoğdu'nun anlatımıyla olaylar şöyle gelişti: Ali Faruk Gündoğdu, 10 Kasım'da rahatsızlandı. Amca Salih Gündoğdu, bir gün sonra Ali Faruk'u Mut Devlet Hastanesi'ne götürdü. Hastanede görevli doktor muayeneden sonra ilaç yazıp hastayı gönderdi. Gündoğdu, ağrılarının dinmemesi üzerine ertesi gün tekrar Mut Devlet Hastanesi'ne gitti. Yapılan tetkiklerin ardından hasta en yakında bulunan Karaman'a sevk edildi. Yakınları olduğu gerekçesiyle Ali Faruk Gündoğdu ve amcası, Karaman'a değil de 13 Kasım'da Konya'ya gitti.

'Önce ciddi bir şey yok dediler'

Amca Salih Gündoğdu, Numune Hastanesi'nde yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Konya Numune Hastanesi'ne saat 14.30'da geldik. Yeğenimi, Üroloji Servisi Bevliye Uzmanı Dr. İskender Nesimioğlu muayene etti. Burada 'senin ciddi bir sorunun yok' dendi. İlaçlar yazıldıktan sonra yeğenim taburcu edildi. Bu sırada doktor Nesimioğlu kendi muayenehanesinin kartını vererek 'bir sorun olduğunda beni bulun' diye uyardı. Dr. Nesimioğlu'nun bu davranışından şüphelendik. Yakınlarımızın tavsiyesi üzerine Dr. Celal Tütüncü'nün muayenehanesine gitmeye karar verdik." Gündoğdu yeğeniyle birlikte saat 15.30-16.00 sıralarında Dr. Tütüncü'nün özel muayenehanesine gittiklerini aktarıyor. Dr. Tütüncü'nün, 'hastanın acilen hastaneye yatması gerekir' dediğini belirten Salih Gündoğdu, "Dr. Tütüncü, hastaneyi arayarak hemşireden göndereceği hastanın yatışının sağlanmasını istedi. 17.19'da hastaneye giriş yaptırarak Dr. Tütüncü'nün yönlendirdiği hemşirenin yanına gittik. Hemşire, Ali Faruk'un tüm işlemlerini tamamlayarak yatışını sağladı." diyor. Bu olaydan sonra hastanede yaşananları ise Konya Valiliği açıklıyor. Açıklamada 18.17 itibarıyla 'Hastane Bilgi İşlem Sistemi' üzerinden 'renkli doopler' istenmesi gerekirken 'acil skrotal ultrason' istendiği belirtiliyor. Açıklamada o günkü icapçı hekim(nöbetçi) radyoloji uzmanı Dr. Levent Kaya'ya, Celal Tütüncü'nün ultrason çekileceğini iletmediği vurgulanıyor. Tetkiklerin bu nedenle yapılamadığı belirtilen açıklamada radyoloji uzmanları Dr. Kezban Arbağ ve Dr. Ayşe Yüceaktaş'ın o saatlerde mesaisinin bittiği ve hastaneden ayrıldığı kaydediliyor.

'Başörtülü doktor görmedim'

Olayın mağduru Gündoğdu ise hemşirenin kendisine gece yemek yememesini, sabah tahlil ve tedavilerinin yapılacağını söylediğini aktarıyor. Hasta, gece boyunca başörtülü bir doktor ile karşılaşmadığını söylüyor. Ali Faruk Gündoğdu'nun 14 Kasım'da saat 09.00 sularında akciğer filmi çekiliyor ve kan tahlili yapılıyor. Aynı gün 14.20'de Dr. Levent Kaya tarafından gerekli tetkikler tamamlanarak rapor düzenleniyor. Saat 15.00'te Acil Servis'te Dr. Tütüncü tarafından ameliyata alınan Ali Faruk Gündoğdu'nun bir testisi alındı. 20 Kasım 2006 Pazartesi günü taburcu edildi.

O gece nöbetçi hekim bayan değildi

Medyada yer alan haberlerde, hastanın, tesettürlü kadın radyoloji uzmanı tarafından geri çevrildiği belirtiliyordu. Olayın meydana geldiği gün yani 13 Kasım gecesi hiçbir kadın doktorun nöbetçi olmadığı ortaya çıktı.

Hasta 13 Kasım günü 14.30'da Numune Hastanesi'nde muayene edildi. Ürolog Dr. İskender Nesimioğlu 'senin ciddi bir sorunun yok' diyerek hastaya ilaç yazıp gönderdi. İhmal zinciri burada başladı.

Bu teşhise ikna olmayan hasta Ali Faruk Gündoğdu ve amcası Salih Gündoğdu, 15.30-16.30 sularında üroloji uzmanı Dr. Celal Tütüncü'nün özel muayenehanesine gitti. Mesai saatinde özel muayenehanesinde olan Tütüncü'ye 100 YTL muayene parası ödendi.

Doktor Celal Tütüncü, Ali Faruk Gündoğdu'ya acilen hastaneye yatması gerektiğini söyledi ve Konya Numune'ye gönderdi. Hastaneye girişi yapılan hastanın saat 18.17'de bilgisayara ultrason isteği düştü. Mesai saati burada 18.00'de sona eriyordu.

İcapçı doktor (nöbetçi), bir bayan değil radyoloji uzmanı Levent Kaya'ydı. Muayene eden doktor tarafından icapçı hekime vakanın aciliyeti bildirilmediği için o gece tetkik ve tahlil yapılamadı.

14 Kasım saat 09.00'da Ali Faruk Gündoğdu'nun rutin kontrolleri yapılıp bayan tekniker tarafından akciğer filmi çekildi. Hastanın "benim rahatsızlığım ciğerlerimde değil testislerimde" demesi üzerine tekniker "O benim görevimin dışında kalıyor." cevabını verdi. Röntgeni teknikerler, ultrasonu da doktorlar çekiyor. Bayan teknikerin çektiği röntgen cihazında ultrason da çekilmiyor. Bu cevap basına Ali Faruk Gündoğdu'nın ağzından "Bayan doktor olduğu için filmimi çekmedi." şeklinde yansıdı.

Saat 11.00 civarında Dr. Celal Tütüncü hastaneye geldi. Ultrasonun çekilmediğini fark edince hazırladığı sağlık raporuna 'bayan radyolog olması sebebiyle filmin çekilemediği' bilgisini düştü.

Saat 14.00 sularında Dr. Levent Kaya ultrasonu çekip gerekli tahlilleri yaptı. Saat 15.00'te hasta ameliyata alındı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious