Tesettür mayo ile denize girilir mi?

Tesettür mayo ile denize girilir mi?.14006
  • Giriş : 14.03.2009 / 22:21:00

Hanımların denize girmesi nasıl olmalıdır? Halka açık yerlerde bir hanımın 'tesettürlü mayo' denilen kıyafet ile denize girmesi caiz midir? Tüm bu soruların cevabı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hanımlar, emin bir bölgede kendi aralarında denize girebilirler. Müslüman bir hanımın müslüman bir hanıma olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.

Müslüman bir hanımın avreti müslüman olmayan bir hanıma nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.

Bundan dolayı İslâm'ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve hanımların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi gerekir.

Hem giyinirken, hem yüzerken birbirini görmeyecek şekilde kurması gerekir, aksi takdirde vebal olur. Ayrıca hem erkek hem hanımlar için göbekden dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj elbisesi hazırlatmak lazımdır.

Hanım tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışardan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler.

Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre müslüman olan hanımların gayrı muslim hanımlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir.

Erkeklerin bulunduğu bir plajda tesettürlü mayo denilen giysiler ile de olsa yüzmek doğru değildir. Her ne kadar vucudu örtse de tesettürü sağlamayacağı için doğru değildir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*