Teşhis; 'gizli şeker'

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın son yılarda şeker yükselmesi ve düşmesi nedeniyle sorun yaşadığı, testlerde de ’Latan diyabet-gizli şeker’ teşhisi konduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın ani rahatsızlığının ardından yapılan tahliller sonucu, normalde 110 olması gereken şeker oranının 154 olduğu tespit edildi. Başbakan’ın, son 4-5 yıldır, yine birkaç kez şeker yükselmesi ve düşmesi nedeniyle benzer sorunlar yaşadığı, hatta yapılan testlerde ’Latan diyabet-gizli şeker’ saptandığı öğrenildi. Ancak Erdoğan, kendisine önerilen diyet ve kontrollü yaşam kurallarına uymadı.

129 ÜSTÜ DİYABET

Güven Hastanesi Başhekim Yardımcısı Tevfik Ali Küçükbaş, Başbakan hastaneye geldiğinde ilk ölçülen şeker sonucunun 50 olduğunu açıklamıştı. Başbakan’ın, serum desteği ile kendisine gelmesinden sonra yapılan kan tahlili sonuçları ise yıllar önce konulan teşhisi doğruladı. Başbakan’ın şekeri 154 çıktı. 129’dan yukarı çıkan şeker oranının diyabet hastalığı belirtisi olduğunu ifade eden doktorlar, bu oranın normalde 70-105 arası olduğunu söylüyor.

ORUÇ TUTMAYACAK

Doktorlar, sık sık sorun olan şeker seviyesi nedeniyle Başbakan’a, bundan sonraki hayatında önlem almasını isteyecek. Buna göre, Başbakan oruç tutmayacak, spor ve diyet yapacak. Zaman zaman da ilaç desteği alacak. Uzmanlar, diyabet belirtisi görünen kişilerde de zaman zaman aşırı şeker düşüklüğü, aşırı terleme, sinirlilik, göz kararması ve depresyon belirtileri görülebildiğini belirttiler.

EKG, ULTRASONOGRAFİ TEMİZ

Erdoğan’a test sonuçlarına göre, EKG, doppler ultrasonografi ve tomografi verileri temiz çıktı. Başbakan’ın hastaneden taburcu olurken, sağ kolunu zor oynatmasının, art arda serum verilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

KOLESTEROL ÜST SINIRDA

Ancak Erdoğan’ın kolestrolüüst sınırın üzerinde çıktı. Doktorlar, diyet yapmasını ve gece yemek yememesini istediler.

KAS SPAZMI GEÇİRMİŞTİ

Erdoğan, bir süre önce de belinden rahatsızlanmıştı. Kas spazmı teşhisi konulan Erdoğan, yaklaşık bir hafta evinden hiç çıkmamış ve dinlenmişti. Erdoğan, bu rahatsızlığından sonra uzun bir süre, beline özel bir yastık konularak toplantılara katılmıştı.

Erdoğan’ın kan testi sonuçları

SonuçNormal değer

Glukoz154 mg/dL70-105

Total kolesterol250 mg/dL200-239 sınır değer, 240 yüksek risk

LDL kolesterol134 mg/dL130-159 sınır değer, 160 yüksek risk

HDL kolesterol50 mg/dL35

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious