TESK, esnafa özel kriz paketi istedi

TESK, esnafa özel kriz paketi istedi.9262
  • Giriş : 18.06.2009 / 16:38:00

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan esnaf için ''kriz paketi'' hazırlanmasını istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TESK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Palandöken, Bakan Babacan ile Meclis'te bir süre görüştü.

Görüşmede, esnaf sanatkar kesiminin sıkıntıları hakkında Babacan'a bilgi veren Palandöken, çeşitli çözüm önerileri sundu.

Ekonomik kriz nedeniyle bugüne kadar 6 ekonomik paket açıklandığını ve bu paketlerde esnaf ve sanatkarların yer almadığını ifade eden Palandöken, Babacan'dan başta vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden takside bağlanması olmak üzere, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Yasası'na tabi olarak yeni iş yeri açacak esnaf ve sanatkarların vergiden muaf tutulmalarını istedi.

Palandöken'in Babacan ile görüşmesinde dile getirdiği belirtilen bazı talepler şöyle;

''Esnaf ve sanatkarların birikmiş vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının gecikme zammına isabet eden kısmı enflasyon oranında yeniden yapılandırılmalı ve bu borçlar 36 aylık takside bağlanmalı.

Hem işveren ve vergi mükellefi sayısının artmasının hem de işsizliğin azaltılmasının teşviki için yeni faaliyete başlayan esnaf ve sanatkarlar, 5 yıl süreyle gelir ve katma değer vergisinden muaf tutulmalı.

Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu kapsamında faaliyette bulunan esnaf ve sanatkarların, işyeri kiralamalarında 2 yıl süreyle stopaj yöntemiyle vergilendirme uygulanmamalı.

Türkiye genelinde faaliyette bulunan yaklaşık 75 bin taksinin daha donanımlı ve güvenli araçlarla yenilenebilmesi için taksici esnafına bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmeli.

Karayolu taşımacılığında faaliyette bulunanların kullandığı akaryakıttan ÖTV alınmamalı.

Şoförlük mesleği de 5362 sayılı yasa kapsamına alınarak, bu kişilerin odalara kayıtları yeniden sağlanmalı.

Kahvehane ve lokantalarda, ayrı ve kapalı bir bölüm hazırlanmak suretiyle sigara içilebileceğine dair yasal düzenleme bir an önce yapılmalı ve söz konusu düzenleme yapılıncaya kadar mevcut yasanın yürürlük tarihi ertelenmeli.

Perakende sektörünün faaliyetlerini düzenleyen yasa tasarısı bir an önce hazırlanmalı ve TBMM gündemine getirilmeli.

Uluslararası ve şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi ticari araç kullanan şoförlere verilen Mesleki Yeterlilik Belgesini (SRC Belgesi) bundan sonra TESK vermeli.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*