TESK: Faiz artışı işsizliği tetikler

TESK: Faiz artışı işsizliği tetikler.13468
  • Giriş : 22.06.2008 / 15:41:00

TESK Başkanı Palandöken, Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarını 0.50 puan artırmasının yatırım ve üretimi düşüreceğini, işsizliği artıracağının altını çizerek, yükselen faiz oranlarının iç talebin daha fazla kısılmasına ve gerilemesine yol a

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünyada faiz oranı en yüksek ülkeler arasında yer aldığını kaydederek, kredi faiz oranlarının yüksekliğinin yatırıma ve üretime tahsis edilecek kaynakların alternatif maliyetini artırdığını ve bu konuda caydırıcı rol üstlendiğini ifade etti.
FAİZ YÜKSELTMEK PİYASALARI DARALTIR

Piyasalarda yaprak kımıldamadığı bir dönemde faiz yükseltmenin piyasaları daha da daraltacağını dile getiren Palandöken, “Sıcak paranın yurt dışına geri dönüşünü önlemek amacıyla alınan bu karar ülke ekonomisi için uzun vadede hayırlı sonuçlar ortaya çıkarmayacak” dedi.

Japonya’da faiz oranı 0.50 iken Türkiye’de bu rakamın 16.25’lere çıktığını ve aradaki marjın çok yüksek seyrettiğini vurgulayan Palandöken, İngiltere, Kanada, Tayvan ve ABD’de faiz oranlarının düşürüldüğü bir dönemde Türkiye’de faiz oranlarının dünya standartlarının çok üzerine çıkarılmasını yadırgadığını söyledi.

Mevduat faizleri yükseldiği için parayı işe yatırmak yerine bankaya yatırmanın daha kazançlı hale geldiğini dile getiren Palandöken, “Yükselen faiz oranlarının ekonomideki dinamizmi süratle aşağıya çekiyor. Anadolu’da esnaf zaten zor durumda. Yükselen faiz oranları iç talebin daralmasına yol açarak zaten siftah yapamayan esnafı daha da zor durumlara düşürecektir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious