TESK'ten hükümete marjinal teklif

TESK'ten hükümete marjinal teklif.13297
  • Giriş : 07.11.2008 / 11:37:00

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken hükümete 'petrol fiyatları' çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarının dünya petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak artırıldığını, ancak fiyat düşüşlerinde aynı aceleciliğin gösterilmediğini savunarak, ''Artışlarda acele eden akaryakıt sektörü nedense bu aceleciliği fiyatların indiği zaman göstermiyor. Acilen petrol piyasasındaki bu kartelleşme önlenmeli, akaryakıt pompa satış fiyatlarını devlet belirlemelidir'' dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının dünya petrol fiyatları yükselirken hiç zaman kaybedilmeden artırıldığını, indirimlerin ise dünya piyasalarındaki oranlarla eşdeğer olmadığını savundu.

''Yüksek akaryakıt fiyatlarına vergileri sebep gösteriyorduk. Ancak, Rekabet Kurumunun raporuyla takke düştü, kel göründü'' diyen Palandöken, Türkiye'deki akaryakıt piyasasının, ''fiyatların istenildiği gibi belirlendiği kartel piyasası'' olduğunu ileri sürdü. TESK Başkanı, şunları kaydetti:

''Bunu yaparak yüksek karlar sağlayanların, kamyonuna mazot alamayıp, 10 numara yağla yükümüzü taşıyan kamyoncu esnafından daha çok seslerinin çıkmasını şaşkınlıkla izliyoruz. Bundan sonra akaryakıt pompa satış fiyatlarını devlet belirlemelidir. Akaryakıt satış ve dağıtımı birkaç firmanın elindedir. Bu güçlü kartelin acilen engellenmesi lazım. Devlet ya akaryakıt pompa fiyatlarını belirlemeli ya da keyfi fiyat belirlenmesinin önüne geçecek düzenlemeleri yapmalıdır.''

Rekabet hukuku bakımından akaryakıt ürünleri sektöründeki en önemli sorunun mevcut pazar yapısı olduğunu ve kalıcı bir rekabetin tesis edilebilmesi için bu yapının mutlaka değişmesi gerektiğini belirten Palandöken, dağıtım şirketlerinin lisanslarının sürmesi için getirilen minimum 60 bin ton satış yapılması şartının da kaldırılması gerektiği görüşünü vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*