Teslim olan PKK'lı teröristten inanılmaz açıklamalar

Teslim olan PKK'lı teröristten inanılmaz açıklamalar.7540
  • Giriş : 18.04.2008 / 20:26:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 20:27:23

Teslim olan PKK'lı B.Y., Anafartalar Çarşısı'nda gerçekleştirilen canlı bomba eylemi ile ilgili itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki Hakurk, Şehidan ve Kandil Dağı'ndaki kamplarında askeri ve siyasi eğitim gördükten sonra geçen ay Habur Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim olan PKK'lı terörist B.Y. hakkında, örgüt üyesi olmaktan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde ailesiyle birlikte yaşarken DTP Nazilli ilçe teşkilatına gidip geldiğini, yapılan propagandalardan ve Roj TV yayınlarından etkilenerek örgüte katıldığını belirten B.Y. ifadesinde şunları söyledi:

"Askeri eğitimin ardından kampta umduğumu bulamadığım için geri dönmek istedim, ancak bana ajan muamelesi yaptılar ve 3.5 ay örgüt tarafından sorgulandım. Roj TV yayınlarında sürekli PKK'lıların dağdaki eğitimlerine yer veriliyordu. Ben de kendimi daha özgür hissetmek için dağdakilerin yaşamına özenerek örgüte katıldım. Hava ve kara harekatının yapıldığı Zagros Dağı'ndaki PKK'lıların moralleri çok bozuk. Ancak örgütte gülünmezse ve sürekli güler yüzlü olunmazsa farklı anlaşılıyor ve kişinin örgütten kaçacağı düşünülerek üzerine gidiliyor. Bu nedenle herkes güler yüzlü olmak zorunda.

'ULUS'TA ASIL HEDEF BÜYÜKANIT'TI'

PKK'lı terörist B.Y., Ankara Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nda 22 Mayıs 2007 tarihinde 'canlı bomba 'Erdal Andok' kod adlı Güven Akkuş tarafından gerçekleştirilen eylemin esas hedefinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt olduğunu ve planın Hakurk kampında yapıldığını söyledi. B.Y., "Erdal, C-4 tipi patlayıcı ile Genelkurmay Başkanı'na eylem amaçlı 50 metre kadar yaklaşıyor. Ancak polisleri görünce panik oluyor ve daha fazla yaklaşamayacağına inanarak çarşı önünde kendini patlatıyor. Ben olayın bu şekilde yaşandığını bizzat kampa gönderilen dokümanlardan okudum" dedi.

ABD KEŞİF UÇAKLARI TEDİRGİN ETTİ

ABD uçaklarının PKK kamplarının bulunduğu alanlarda istihbarat amaçlı sık sık keşif uçuşları yaptığını kaydeden B.Y., "ABD uçaklarının keşif uçuşları kamptakileri, özelliklede üst düzey yöneticileri tedirgin ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hava harekatı sırasında Hakurk kampındaki hastane yerle bir oldu. 1'i kadın 2 kişi öldü. Hava harekatı olduğunda bulunduğumuz noktayı terk ettik, bir süre sonra aynı alana geri geldik" diye konuştu. B.Y., Örgütten kaçınca IKDP'nin istihbarat birimi olan Parastin elemanlarının kendisini Duhok'a götürüp sorguladığını, ardından Habur Sınır Kapısı'na getirip güvenlik güçlerine teslim ettiklerini belirterek, pişman olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious