Teslim olan teröristlerden itiraflar

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’nın kamplarından kaçan 1’i kadın 5 PKK’lı terörist, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK’nın kamplarından kaçarak liderliğini Mesut Barzani'nin yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) sığınan ve önceki gün Habur Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye teslim edilen 1’i kadın 5 PKK’lı terörist, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yüzleri maske ile kapatılan teröristler, Türkiye tarafında çok iyi karşılandıklarını ve bundan sonraki yaşamlarını sıradan bir vatandaş gibi sürdürmek istediklerini belirterek, “PKK’dan kaçıp IKDP’ye sığınan çok sayıda arkadaşımız var. Ancak IKDP onları Türkiye’ye teslim etmek yerine kendine Peşmerge yapmak istiyor'' dedi.

Habur Gümrük Kapısı’ndan önceki gün güvenlik güçlerine teslim edilen ve güvenlik gerekçesiyle isimleri açıklanmayan 1’i kadın 5 PKK’lı terörist Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde basın mensuplarının karşısına çıkarıldı. Güvenlik gerekçesiyle yüzlere maske ile kapatılan teröristler, örgütte anlatıldığının aksine Türkiye’de çok iyi karşılandıklarını belirterek, örgütte kalan arkadaşlarına teslim olmaları çağrısında bulundu. Teröristler, çelişkilerle dolu yıllar geçirdiklerini söyleyerek, “Daha önce çok kez kaçmaya çalıştık. Bizlere söylenenlerde çok çelişkiler vardı. Verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Dağda yaşam adına hiçbir şey kalmamıştı. İnsan, ancak bir şeyin içine girdiği zaman her şeyin değerini daha iyi anlar. Bizler içine girdikten sonra terörün iç yüzünü gördük ve çok pişman olduk'' dediler.

Yaklaşık 6 ay önce örgüte katıldığını ifade eden bir terörist, PKK’ya katılmasındaki amacın Kürt halkına hizmet olduğunu ifade ederek, “Ama PKK’nın içine girdikten sonra her şeyi daha iyi anlıyorsunuz. Onların Kürtlükle hiçbir alakası yok. Oradaki sorumlular resmen herkes kendi amaçları doğrultusunda kullanıyorlar. PKK öyle dışarıdan görüldüğü gibi değildir. İçine girdikten sonra kısa bir zaman sonra her şeyi daha açık görebilirsiniz. Özellikle gençlerine sesleniyorum, ‘Oyunlara gelmeyin.’ Orada kandırılan bir sürü gencimiz var, onların hepsi artık gelmek istiyorlar. Çünkü PKK’nın kendilerini kullandıklarını biliyorlar'' dedi.

IKDP, PEŞMERGE OLARAK KULANMAK İSTİYOR

Teröristlerdin biri, IKDP’nin elinde teslim olup ta Türkiye’ye gelmek isteyen bir sürü PKK’lının bulunduğunu, ancak IKDP’nin bunları iş verme umuduyla kandırıp kendine silahlı güç olarak kullanmak istediğini söyledi. Bir terörist, 2006 yılının Haziran ayında PKK’ya katıldığını ifade ederek, “PKK’dan birinci seferine kaçmak isterken yakalandım ve ceza aldım. Ancak ikinci denemede kaçmayı başararak silahlarımı, bombalarımı mermilerimi her şeyimi alıp IKPD peşmergelerine teslim oldum. Bütün analara babalara sesleniyorum; çocuklarınıza sahip çıkın, çocuklarınızı eğitin, çocuklarınızı daima koruyun. Çünkü her an kullanılabilirler. PKK’lılar insanların namuslarını koruduklarını söylüyorlar. Oysaki onların söyledikleri her şey yalandır. PKK için namus kavramı fazla önemli değildir. Çünkü ben kendim kaç sefer tecavüz olaylarına şahit oldum. Komutan oldukları içinde kimse bir şey diyemiyor. Komutanlar kızları kucaklarına alırken erkekleri ise savaşa sürüklüyordu'' dedi.

IKDP’nin teslim olduktan sonra kendisine vaatlerde bulunduğunu söyleyen başka bir PKK’lı ise, “Bana bir sürü vaatlerde bulundurlar. Bana burada kal seni bizim askerimiz yapacağız aylık 300 YTL maaş vereceğiz, her türlü imkanı vereceğiz dediler. Ama ben kabul etmedim. Onlara dedim ki ‘Her insanın yaşayacağı bir memleketi vardır. Ben de kendi memleketimde yaşamak istiyorum’ dedim. Sonunda bizi Türkiye verecekleri haberini aldığım için çok sevindim. Teslim olduktan sonra Türk güvenlik güçleri bize çok iyi davrandı'' diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious