Teslim olmak istiyoruz!

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Terör örgütünün aldığı ateşkes kararından sonra kaçışların yaşandığı PKK'da militanlar teslim olmak için kendilerine yer gösterilmesini isteyecek dereceye vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa ve Türk basınına bir e-mail gönderen terör örgütü mensubu H.K. bir hafta önce Kandil Dağı'ndan kaçarak Barzani'nin başkanlığını yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) sığındığını, kaçışların çok olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. www.nasname.com internet sitesinde yayınlanan mail'de H.K'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yaptığı operasyonların PKK'dan kaçışları engellediğini dikkat çekerek bu konuda uyardı.

H.K. malinde "Kaçışların önünde PKK'dan sonra en büyük engel operasyonlardır. Kaçan arkadaşlarımız kaçış sırasında bir pusuya veya bir operasyonun ortasında kendisini bulacağı korkusu yaşamaktadır. Bunun yanında en büyük sorun ise teslim olmanın nerde ne zaman gerçekleşeceği de büyük sorun. Bir ay önce 2 arkadaşımızın kaçışı köylüler tarafından engellendi. Köylülerin büyük bölümü PKK'ya istihbarat ve lojistik sağlıyor, hangi köye gideceğimizi nerden güvenlik güçlerine teslim olacağımızı da bilmiyoruz. Yani kaçan kişi ölümü göze alarak kaçıyor. PKK yakalarsa ölümle cezalandırma korkusu var. PKK'dan kurtulunca güvenlik güçlerine nasıl nerde ne zaman teslim olma sorunu var. Bu kaçışları en aza indiriyor" dedi.

'KÜRTLER VE TÜRKLER BİRBİRİNİ SEVEN KARDEŞTER, PKK 1 YILDA YOK OLUR'

Güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra itirafçılık veya ajanlık suçlamasıyla karşı karşıya kalındığına da değinen H.K., kendilerinin operasyonalara çıkarak yer gösterilmesi konusunda örgüt tarafından öldürülme riskinin artacağını ifade etti.

H.K. mailinde şunlara yer verdi: "Kaçan kişilerin en büyük korkusu ise yakalandıktan sonra askeri operasyonlara çıkarılması. İşin içinde ihbarcılık ve ajanlık olduğu için bunu hiç birimiz kabul etmeyiz. Yani 2 ateşin arasında kalmak. Ancak sistemli bir adalet mekanizması, durumumuzun iyileştirilmesi için modern bir rehabilitasyon uygulaması kaçışları yüksek derecede hızlandırır. Bunun için kaçış noktaları oluşturulması lazım. PKK'dan kesin bir şekilde çatışma ortamını durdurmuştur ve bu süreç silah bırakmaya kadar gider. Her yaşanan bir çatışma veya operasyon ne yazık bu süreci geciktiriyor. Kaçan kişiler daha çok Kuzey Irak ve İran'ı tercih ediyor ve bunların büyük bölümü de ne yazık ki sahipsizlikten çözümsüzlükten tekrar PKK kamplarına dönüyor. Kaçışın pişmanlığını bir rapor halinde örğüte sunarak içinde kaçma kararı alan diğer militanları da ikna ediyorlar. Kuzey Irak'ta kalıpta ailesiyle irtibata geçenler Avrupa'ya kaçmayı başarıyor. Tabii burada da yine paranın gücü konuşuyor. Ailesinin durumu iyi olanlar ailesinden gelen parayla şebekeler aracılığıyla bir Avrupa ülkesine kaçmayı başarıyorlar. Ailesi kötü olanlar yaşanan olaylarda ailesi metropollere taşınan, ailesinin izini bulamayanlar ise boynunu bükerek kampın yolunu tutuyor. Örgüte teslim olunca 'Bir anlık duygusallığa kapıldım. Apo'ya ve bu harekete sıkı sıkıya bağlı olmasaydım bugün burada olmazdım' diyor. 'En rizikolu eyleme bile katılmaya hazırım' diyor. DTP'nin üstüne fazla gidilmemelidir. DTP ve bütün yöneticilerin yüzde 90'ı PKK'nın dağılmasını istiyorlar. Basın ve devletin DTP nin üstüne gitmesi örgütün şahin kandını güçlendiriyorlar. Ne olursa olsun tarihe Kürtler ve Türkler birbirini seven kardeş 2 halk olarak geçecek. Türkiye'deki Kürt sorunu hiçbir ülkenin sorununa benzemez, PKK bir yılda yok olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious