'Test tekniği sakıncalı bir sınav sistemi'

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, ÖSS test tekniğini sakıncalı bir sınav sistemi olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Raporla ilgili yazılı açıklama yapan Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, ÖSS test tekniği sisteminin sorgulamayı ve düşünmeyi yok eden bir anlayışa hizmet ettiğini belirtti. Avcı, "Eğitim sistemimizde ezberci anlayışın oluşmasında en büyük sorumluluk ÖSS sisteminindir" diye konuştu.

ÖSS sisteminin öğrencileri gece, gündüz, hafta sonları dershane kapılarında perişan hale getirdiğini vurgulayan Avcı, dershanelerin ezberciliği teşvik eden, bilgi, kültür ve donanım yerine sınavları geçme taktiklerini öğreten, sorun çözme, düşünme, düşündüğünü ifade etme ve hayata geçirme yerine şıklardan birini işaretleten reaktif bir bakış açısı öğrettiğini kaydetti.

ÖSYM kaynaklı sınavların LGS, KPDS, LES ve ÜDS adı altında hayatın her sahasında hükmeder hale geldiğini söyleyen Avcı, "OKS gibi bir çok ölçme ve değerlendirme sistemleri uygulayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın durumu da ÖSYM'den farklı değildir" dedi.

Yapılan sınavların, bilgi kaynaklarına ulaşmanın serbest olduğu bir anlayışa göre olması gerektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan müfredat reformlarının ÖSS sınav sisteminin değişmemesi durumunda hiçbir anlamı olmayacağını dile getiren Avcı, "Müfredat tartışmalarından daha önemlisi bu konuda yapılacak tartışma ve araştırmalardır" şeklinde konuştu.

Avcı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Çocuklarımızı ÖSS, OKS endeksli yaşam tarzından kurmamız ve yaratıcılığı, üretimi, niteliği esas alan bir ölçme ve değerlendirme sistemiyle muhatap kılmamız gerekiyor. İlk ve ortaöğretim okullarını eğitim ve başarısı ve kalitesine göre kredilendirmeye tabii tutarak, bağımsız bir öz değerlendirme sistemi hazırlayarak, öğrencinin okul başarısı ve notları liseye ve üniversiteye girişte esas haline getirilmelidir. Ülkemizdeki eğitim bileşenleri dikkatlice incelenirse, bunun dışında eğitimi dershanelere bağımlı kılmaktan kurtarabilecek bir çıkış yolu mümkün görünmemektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious