Tetanos virüsü yüzde 80 öldürür

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Vedat Dolman, her kadının mutlaka bu aşıyı yaptırması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı'nın 15-49 yaş arasındaki kadınlar arasında yürütmüş olduğu tetanoz aşı kampanyasının ikinci etabı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde başlatıldı.

Belediyenin kadın çalışanları sıraya girerek aşı oldu. İlk turu 24 Nisan-18 Mayıs 2006 tarihleri arasında başlayan ve 15-49 yaş arası kadınlara yapılan Tetanos Aşı Günleri'nin ikinci turu 22 Eylül 2006 tarihine kadar devam edecek. Kampanya kapsamında bütün kadınların aşılanması hedefleniyor.

Tüm Sağlık Ocakları ile sağlık personellerinin katıldığı, tetanos aşı kampanyası kapsamında ev ev dolaşılarak doğurganlık çağındaki tüm kadınlara kollarından difteri-tetanos aşısı yapılıyor. Bu aşılamada Diyarbakır'da 15-49 yaş grubundaki eksik aşılı ya da aşısız kadınların aşıları tamamlanarak hem anneleri hem de yeni doğacak olan çocuklarının tetanos hastalığına yakalanmalarının engellenmesi hedefleniyor.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Vedat Dorman Diyarbakır'daki aşı olması gereken 320 bin kişinin yüzde 80'inin aşı olduğunu söyledi. İlk aşının koruyucu etkisinin çok olmadığını, ikinci aşının zamanında yapılmasıyla birlikte 3 yıllık koruma sağladığını söyledi. Kampanyanın 3 dönem sürdüğünü belirten Dorman, aşının hem anneleri hem de doğacak olan bebeklerini koruyacağını bildirdi.

Dorman, hamile olan kadınların da dördüncü aydan sonra aşı olması gerektiğinin altını çizdi. Aşı olanların bazılarında enjeksiyon yerinde şişlik meydana gelebileceğini belirten Dorman, "Hafif ateş de çıkabilir. Şişen yere buz konulursa büyük oranda sorun giderilir" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan 'Tetenos Aşı Günleri' devam ederken, Diyarbakır'da çalışmaların ilk haftasında 120 bin kadına ulaşılmıştı.

Aşılama kampanyasında ulaşılan 120 bin kadından 90 bini sağlık ekipleri tarafından aşılanırken, 30 bin kadına ise çeşitli nedenlerle aşı yapılamamıştı. Sağlık Müdürlüğü tarafından startı verilen ve 3 dönem halinde yapılacak aşılamanın ilk turu 24 Nisan -18 Mayıs tarihlerinde başlarken son turu ise 2007 yılının ilk baharında yapılacak. Aşı kampanyasında 500 ekip halinde 2 bin kişi görev alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious