Tetiği Hayal çekti!

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Sürpriz kadın tanık, polise "Dink’i Hayal vurdu" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dink suikastinde sürpriz gelişme... Cinayet sırasında olay yerinde olduğunu söyleyen bir kadın tanık polise "Yasin Hayal de oradaydı. Hrant Dink’i onun öldürdüğünü gördüm" dedi.

AÇIKLANMAYAN KAMERA GÖRÜNTÜSÜ

Bu arada Emniyet’te saklı olan bir kaset de Dink’in ailesi ve avukatına izlettirildi. Bölgedeki 20’yi aşkın kameranın görüntülerini izleyenlerden biri şunları anlattı:

YASİN ARKADAN, SAMAST ÖNDEN

"Dink çıkınca 4-5 suikastçi hareketleniyor. Grubun lideri 40-45 yaşlarındaki kişi bir bahaneyle Dink’i durduruyor. Yasin Hayal arkadan Samast önden yaklaşıyor.

HAYAL VE LİDER İNŞAATA GİZLENDİ

Samast’ın silahı ateşlenmiyor. Dink yere düşünce Samast bağırarak kaçarken Hayal ve grubun lideri uzaklaşmadan gelişmeleri saklandıkları yerden izliyor.

KAZAK AYNI KAZAK

Yasin Hayal Trabzon’da yakalandığında üzerindeki kazak cinayet anındaki kamera görüntüleriyle aynıydı.

Fotoğraftaki polis şefi gitti

Samsun Emniyeti’nde polis ve jandarmaların, suikastin zanlısı Samast’la kolkola poz verdiği görüntüler deprem yarattı. Samsun Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Yakup Kurtaran, Terörle Mücadele Şube Müdürvekili Metin Balta ile bir komiser ve bir polis memuru görevden alındı. 4 jandarmanın görev yeri de değiştirildi.

Jandarma: Bu bir tertip

Samast’la kolkola fotoğraf için jandarmadan açıklama: "Jandarmada çekilmiş gibi servis edilmesi bu tertibin arkasında olanların niyetlerini göstermesi açısından endişe vericidir."

Polisten karşı yanıt

Emniyet Sözcüsü Çalışkan, jandarma açıklamasına "Kurumların birbirini basın önünde suçlamaları doğru değil" diye yanıt verdi. Fotoğraf için de "Polis profesyonel olmalı, görevde duygulara yer olmamalı" dedi.

Samast ve Hayal birlikte silah çekti ’Vuran Hayal’

Ortaya çıkan gizli sürpriz tanığa göre, Ogün Samast Agos gazetesinin önünde yalnız değildi İkinci kişi Yasin Hayal arkadan gelip, yaklaşık 1.5 metre mesafeden Dink’in kafasına ateşledi.

Hrant Dink suikastinde tetikçi olarak gösterilen Ogün Samast’ı cinayete azmettirdiği açıklanan Yasin Hayal’in asıl tetikçi olduğu iddia edildi. Dink cinayetiyle ilgili ifade veren sürpriz kadın tanık, asıl tetikçinin Yasin Hayal olduğunu ileri sürdü. Can güvenliği nedeniyle adı saklı tutulan kadın tanık, önceki gün saat 13.00’de Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, yaklaşık 9 saat kamera görüntelerini izledi ve gerçek tetikçinin Yasin Hayal olduğunu iddia etti.

"ÜÇ EL ATEŞ ETTİ"

Sürpriz tanığın iddiasına ve kamera kayıtlarına göre suikast şöyle gelişti: Kamera görüntülerine göre 14.57’de Hrant Dink, bankadan çıkıp Halaskargazi Caddesi’nde yürümeye başladı. Suikastten saniyeler önce Dink’in yanına orta yaşlı, esmer bir kişi geldi. İkili kısa bir konuşma yaptı. Yoluna devam eden Dink’e bu kez sağdan yine esmer, kısa saçlı ikinci bir kişi yaklaştı. Bu kişiyle sohbet eden Dink’in karşısına daha sonradan tetikçi olduğu iddiasıyla tutuklanan Ogün Samast çıktı ve tabancasını çekti. Dink, karşısındaki eli silahlı kişiye bakarken bu kez arkadan çizgili kazaklı, siyah montlu ve açık renk pantolonlu bir kişi yaklaştı. Yaklaşık 1,5 metre mesafeden 3 el ateş etti. Kadının anlatımlarınagöre Dink, kanlar içerisinde yere düşerken Samast hızla, arkadan gelen saldırganın yanına gitti. Ikili burada bir süre konuştu ve Samast, tabancayı beline takıp koşmaya başladı. Yasin Hayal olduğu ileri sürülen kişi ise Şafak Sokak’ın girişinde bir başkasıyla buluşup koşarak aynı sokakta bulunan bir inşaatın içerisine girdi. Görgü tanığı kadın, tetiği çekenin, adını sonradan öğrendiği Yasin Hayal olduğunu ileri sürdü.

3.5 DAKİKA KAMERADA

Kadın, Emniyet’te izlediği Akbank’a ait ATM kamerasındaki görüntülerde bulunan kişinin, Yasin Hayal olduğunu iddia etti. Görüntülerde Yasin Hayal olduğu ileri sürülen kişi, 3.5 dakika yer alıyor. Cinayetten birkaç dakika önce Agos gazetesinin köşesinde bulunan ağacın yanındaki, Hayal olduğu ileri sürülen ikinci kişi sürekli telefonla konuşurken görüntüden çıkıyor. Saniyeler sonra ise geri geri gelirken yeniden kameralara takılıyor. Şişli’ye doğru döndüğünde Hrant Dink’in bankaya doğru yürüdüğü görülüyor. Dink bankaya girdiğinde ikinci kişi, cinayet noktasına doğru yol alıyor. Bu sırada zanlı yine görüntüden çıkıyor. Bankadan çıkan Dink ise vurulduğu noktadan yaklaşık 3 metre önce kameralara son kez takılıyor. Ancak görüntülerde cinayet anı bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious