Tevhid selam terör örgütü kimdir? - Tevhidi örgütü dinleme listesi - 7000 kişi dinleme - Kimler dinlendi dinleniyor?

Tevhid selam terör örgütü kimdir? - Tevhidi örgütü dinleme listesi - 7000 kişi dinleme - Kimler dinlendi dinleniyor?.19269
26.02.2014 / 08:40:09

Dinleme iddiaları ortalığı karıştırdı. Binlerce kişinin dinlendiği iddia ediliyor ama yalanlamalar da ardı arkasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bugün iki gazetenin manşetinde yer alan "Selam Terör Örgütü" soruşturmasını başlattığı ve 7 bin kişiye yakın kişinin telefonunu dinlettiği iddia edilen savcı Adnan Çimen konuştu. Savcı Çimen, "İddialar tamamen asılsızdır, gerçeği yansıtmamaktadır." dedi. Bugün iki gazetenin manşetinde yer alan "Selam Terör Örgütü" soruşturmasını başlattığı ve7 bine yakın kişinin telefonunu dinlettiği iddia edilen savcı Milliyet'ten Musa Kesler'e konuştu.

İddiaların asılsız olduğunu ifade eden Savcı Çimen, "Yasadışı herhangi bir işlem yapılmamıştır. İddia edilen soruşturmanın 2011 yılında yapıldığı belirtiliyor. Ben o dönemde özel yetkili mahkemelerde 1,5 yıl savcı olarak çalıştım. Ancak 2011'den beri aradan çok uzun süre geçti. Bana sayın Başbakan ve çevresindekilerin isimlerinin bulunduğu dinleme talebi iletilmemiş ve tarafımdan da mahkemeden böyle bir talepte bulunulmamıştır. Benim böyle 7 bin kişilik bir dinleme listesinden haberim yok. Detaylı açıklama ihtiyaç duyulursa daha sonra yapılacaktır." dedi.

Hocaefendi’nin avukatından dinleme iddiasıyla ilgili açıklama

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, bugün basında yer alan 7 bin kişinin telefonunun dinlendiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Avukat Albayrak'ın yaptığı açıklama şöyle: "Bugün bazı gazetelerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında siyasetçiler, bürokratlar, gazeteciler ve akademisyenlerden oluşan 7.000'in üzerinde kişinin telefonlarının dinlendiği iddia edilmiş ve bu uygulama insafsızca ve haksız bir biçimde müvekkilime atfedilmeye çalışılmıştır. Birbiriyle düşünsel irtibatı olmayan 7.000'in üzerinde kişinin aynı soruşturma kapsamında dinlendiği iddiası doğru ise; bu işlemi yapan sorumlular sıfatlarına bakılmaksızın cezalandırılmalıdır. Ancak, son günlerde yapılan haberlere bakıldığında, akla ve mantığa uygun olmayan ve halkı tedirgin edebilecek bu iddianın önceki iddialar gibi sadece miting meydanlarında kullanılmaya yönelik olduğu çok açıktır. Bu durum toplumda oluşturulmaya çalışılan kin ve düşmanlığı daha fazla tahrikten başka bir işe yaramayacaktır. Söz konusu iddialar üzerinden ağıtlar yakılıp masum insanlara iftira atılmamalı, bu iddiaları aydınlatmak için derhal hukuki gereği yapılmalıdır. HSYK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da gecikmeksizin bu iddiaları incelemeli ve kamuoyunu tatmin edecek şekilde açıklama yapmalıdır. Ceza Muhakemesi Kanununa göre soruşturma kapsamında yapılan dinleme faaliyetleri gizli olduğu için teyit edilmesi mümkün olmayan bu iddianın ortaya atılmasıyla, devleti daha otoriter hale getirecek İnternet, HSYK ve MİT Yasası gibi Anayasa'ya aykırı düzenlemelerin tartışılması perdelenmektedir. Ülkemizde son bir yıldır, 'Korkutma, Damgalama, Günah Keçisi İlan Etme' şeklinde kara propaganda teknikleri sıkça kullanılmaktadır. Bu haber ile amaçlanan da her görüşten onlarca aydın, yazar, siyasetçi ve sanatçıda 'Korku ve Nefret' hasıl etmek ve 'Paralel' damgalaması ile müvekkilim ve Camiayı 'Günah Keçisi İlan Etmektir.'

Bir kez daha anlaşılmıştır ki, söz konusu haber sahipleri ve bu haberi servis edenler, Joseph Goebbles'in 'Propagandası yapılan şeyin gerçek ya da yalan olduğu önemli değildir, önemli olan ne kadar çok kişiye ulaştığı ve ne kadar çok kişiyi inandırabildiğinizdir' ilkesini amaç edinmişlerdir. Ancak, kara propagandayı pervasızca kullananlar bilmelidir ki, 'yalan ve gösterişler gürültülü, hakikat ve samimiyet ise sessizdir' ve gerçekler ergeç ortaya çıkacaktır. Müfteriler hakkında önceden olduğu gibi yasal başvurular yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

İkinci savcı da 'dinleme' iddialarını yalanladı

Yenişafak ve Star gazetelerinde 7 bin kişinin dinlendiği yönündeki haberlere Savcı Adem Özcan'dan da yalanlama geldi. Haberde adı geçen Savcı Adnan Çimen de yaptığı açıklamada iddiaların tamamen asılsız olduğunu söylemişti. Aralarında işadamları, siyasetçiler, gazeteciler ve STK temsilcilerinin de bulunduğu  binlerce kişinin dinlendiği iddialarına ilişkin dinleme kararını aldırdığı iddia edilen iki savcıdan biri olan Adem Özcan yazılı açıklama yaptı. Özcan açıklamasında, "Sözkonusu gazete haberlerinde geçtiği şekilde, bu dosya kapsamında binlerce siyasetçi, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının telefonlarının dinlenilmesi ya da takibi kesinlikle yapılmamıştır" dedi. Basın mensuplarının bulunduğu odaya bir basın mensubu aracılığıyla haber gönderen savcı Özcan 7. kattaki odasında basın mensuplarına yazılı açıklamasını dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*