Teziç, Çelik'in abisine tazminat ödeyecek

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ağabeyi Ramazan Çelik’e 5 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Teziç, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın tutuklandığında yaptığı basın toplantısında, ’Olayda adı geçen bir başka eleman da, YYÜ Tıp Fakültesi Sekreteri R. Çelik’tir’ sözleri nedeniyle manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ramazan Çelik, Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Mahkeme, YÖK Başkanı Teziç’in, Ramazan Çelik’in ”itibarını zedelediği” gerekçesiyle 5 bin YTL manevi tazminat ödemesini kararlaştırırken, aynı zaman Teziç’in 800 YTL mahkeme ve avukat masraflarını da ödemesini kararlaştırdı.

Rektör Aşkın’ın tutuklanmasından sonra 19 Ekim 2005’te olağanüstü olarak yapılan Rektörler Komitesi toplantısından sonra komite adına YÖK Başkanı Erdoğan Teziç bir bildiri okumuştu. Bildiriyi okuyan Teziç, ”Olayda adı geçen bir başka eleman da, YYÜ Tıp Fakültesi Sekreteri R. Çelik’tir. Adı geçenin hakkında, cihaz alımı projesindeki ihmali nedeniyle soruşturma açılmış, soruşturma sırasında emeklilik dilekçesi vermiş, daha sonra her nedense dilekçesini geri almıştır” şeklinde konuşmuştu.

Ramazan Çelik ise bu açıklamadan sonra olayla bir ilgisinin olmadığını ve YÖK Başkanı Teziç’in yanlış bilgilendirildiğini ve özür dilemesini istemişti. İstenilen olmayınca Çelik açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Çelik, 17 Nisan 2006 günü ise emekliye ayrıldığını söyleyerek üniversite ile bir ilişkisinin kalmadığını belirtti.

YÖK Başkanı Teziç, davayı Yargıtay’a götürebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious