Teziç'in açıklaması dikkate alınmalı

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Rektörler Komitesi'nin Cumhurbaşkanlığı konusundaki çıkışının AK Parti tarafından ciddiye alınmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, Rektörler Komitesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük dört konudaki uyarısının, "yabana atılacak uyarılar olmadığını" vurguladı.

Bir Anayasa profesörü olarak YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda Meclis'in 367 milletvekili ile toplanması gerektiğine ilişkin uyarısının dikkate alınmasını isteyen Baykal, Genel Kurul'da 367 milletvekili olmadığı taktirde, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını tekrarladı.

Baykal başvuruyu önceden açıklamalarının nedenini, "Anayasa Mahkemesi hazırlansın diye erken açıkladık" diyerek ifade etti.

CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın, AKP'li milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, kendisi dışındaki adaylar konusunda da nabız tutmaya çalışmasını, Başbakan�ın isim arayışı olarak niteledi.

Kanadoğlu: ''Dayatmayla Cumhurbaşkanı seçilmez''

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da, Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde düzenlenen konferans öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyeti'ni, Türk milletinin birliğini temsil edecek bir kişinin, milletin çoğunluğunun onayını alması gerektiğini belirten Kanadoğlu, ''Dayatmayla bir Cumhurbaşkanı seçilmez'' dedi.

Sabih Kanadoğlu, ''Bu tartışma dışı bir iş. Şimdiye kadar yüzde 45'inin Meclis dışı kaldığı bir kompozisyon ortaya çıkmadı. Bugün kullanılan oyların yüzde 34'ünü alan bir siyasi parti, tek parti iktidarı vardır. Yüzde 34, nasıl, Türk milletinin tamamının arzusunu ve kucakladığı bir Cumhurbaşkanını seçebilir" diye konuştu.

"Bunun için uzlaşma elbette şart" diyen Kanadoğlu, "Uzlaşmayla olmaz ise 367'yi bulduktan sonra meşru bir Cumhurbaşkanı seçilir. Ama bu Cumhurbaşkanı Türkiye'yi bir gerginliğe, bir kaosa gitmekten önleyemez, başaramaz'' dedi.

Kanadoğlu, ''Biz Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edecek, Türk milletini temsil edecek. Elbette ki milletin çoğunluğunu alan bir kişi olması lazım. Uzlaşma Meclis içinde de olur, Meclis dışında da. Meclis içindeki uzlaşma Anayasa'nın 103'üncü maddesinde yazılı olan ant içme metnindeki nitelikleri taşıyan bir kişi üzerinde anlaşılırsa olur'' ifadesini kullandı.

Nuri Ok görüşlerini yarın açıklayacak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok ise, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerini yarın Mersin'de düzenlenecek panelde açıklayacağını söyledi.

Ok, gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruları üzerine, ''Yarın Mersin'de düzenlenecek panelde açış konuşmasını yapacağım. Orada Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerimi açıklayacağım'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM'nin en az 367 üyeyle toplanması gerektiği yönündeki tartışmalarla ilgili soruyu ise Ok, ''367 ile ilgili kamuoyunda lehinde ve aleyhinde çok şey söylendi. Giderse Anayasa Mahkemesi bir karar verecek'' şeklinde yanıtladı.

Rektörlerden Köşk uyarısı

Dün Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemiyle YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç başkanlığında olağanüstü toplanan Rektörler Komitesi'nin ortak metninde tarafsızlık ve sağduyu vurgusu yapıldı.

Son bir yıldır Türkiye'de siyasi bir gerginlik yaşandığına dikkat çeken YÖK Başkanı Teziç, Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması gerektiğini vurguladı, "Meclis'teki temsil zaafiyeti seçime yansımamalı" dedi.

Teziç ayrıca, Cumhurbaşkanı en az üçte iki oyla seçileceği ve TBMM Başkanı oy kullanamayacağı için, oturumun en az 367 milletvekili sayısıyla açılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious