Tezkere, New York Times'ın manşetinde

Tezkere, New York Times'ın manşetinde.22211
  • Giriş : 17.10.2007 / 23:27:00

ABD'nin önemli gazetelerinden New York Times (NYT), sınır ötesi operasyona izin veren tezkerenin TBMM'de kabul edilmesini baş haber olarak verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NYT, internet sayfasında manşetten verdiği haberde, tezkerenin kabülünü ''Türk Parlamentosu hükümete, Kuzey Irak'a asker gönderme konusunda yetki verdi'' diye duyurdu.

Haberde, bu kararın NATO üyesi olan Türkiye'yi Kuzey Irak'ta gizlenen PKK teröristleri yüzünden Irak ile karşı karşıya getirebileceği belirtilirken, Türk yetkililerin tezkerenin kabulünün mutlaka uygulanacağı anlamına gelmediğini söylediklerini bildirdi.

Haberde ABD Başkanı George W. Bush'un bugün Washington'daki basın toplantısında, Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon düzenlememesi gerektiğini söylediği de kaydedildi. Gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Irak'a komşu ülkeler, BM'nin 5 daimi üyesi ve G-8 ülkelerinin Ankara'daki diplomatik temsilcilerine tezkereyle ilgili ayrıntılı brifing verdiğini ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün ''diplomasinin her zaman önceliği olduğunu'' söylediğini de kaydetti. Bu arada ABD'de CNN, CNBC, MSCBS ve Foxnews televizyon kanalları da tezkerenin kabülünü ilk haber olarak duyurdular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious